sobota, 18 stycznia 2020

Newsroom

UOKiK wszczął dwa postępowania wobec Idea Banku

msd | 09 stycznia 2020
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa bank o stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przy oferowaniu ubezpieczeń na życie z UFK i certyfikatów inwestycyjnych funduszy wierzytelności.

Postępowanie UOKiK-u wobec Idea Banku pośrednio ma związek z aferą GetBacku. Urząd podejrzewa bowiem, że bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów w związku z oferowaniem możliwości przystąpienia do ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi angażującymi środki w niestandaryzowane sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte. Ponadto UOKiK podejrzewa też naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w toku prezentowania przez bank informacji o możliwości nabycia i proponowania konsumentom nabycia certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze wierzytelności Lartiq Profit (d. Trigon Profit). 

Emitentowi przysługuje prawo ustosunkowania się do zarzutów przedstawionych przez UOKiK w postanowieniach. Emitent wskazuje, że na tym etapie postępowania nie podziela argumentacji UOKiK oraz nie zgadza się ze sformułowanymi zarzutami, w związku z czym w dalszym toku postępowań zamierza je kwestionować – poinformował Idea Bank.

Jak podano, bank nie wyklucza, że ewentualne niekorzystne dla niego rozstrzygnięcia, mogą mieć wpływ na przyszłe wyniki finansowe. Idea Bank zaznacza jednak, że na obecnym etapie nie jest możliwe prognozowanie w tym zakresie jakichkolwiek kwot.

W ubiegłym roku UOKiK uznał, że Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd przy sprzedaży obligacji GetBacku. Decyzja w tej sprawie miała charakter częściowy, a postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, dlatego bankowi wciąż grozi kara finansowa do 10 proc. wartości obrotu.

Na Catalyst notowana jest tylko jedna z kilkunastu serii podporządkowanego długu Idea Banku. To warte 30,4 mln zł papiery z terminem wykupu w sierpniu tego roku. W czwartek po południu obligacje IDA0820 tanieją o 2,9 pkt proc. do 74 proc. nominału.

Idea Bank jest w krytycznie złej sytuacji kapitałowej, brakuje mu ponad 1 mld zł funduszy własnych. Wobec niepowodzenia w szukaniu nowego inwestora bank próbuje procesu autosanacji, opartej między innymi o znaczną redukcję aktywów.

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

 • Idea Bank spłacił obligacje

  20 listopada 2019
  Bank wykupił wygasające w środę podporządkowane papiery serii E na 12,92 mln zł, wynika z informacji przekazanych przez czytelnika Obligacje.pl, potwierdzonych także w banku.
  czytaj więcej
 • Idea Bank coraz mniejszy, ale niezmiennie bez kapitału

  19 listopada 2019
  Pomimo obniżenia wartości aktywów ważonych ryzykiem, grupie Idea Banku wciąż brakuje ponad 1 mld zł kapitału. W coraz mniejszym portfelu kredytowym udział kredytów zagrożonych przekroczył jedną piątą. Co ciekawe, bank istotnie zredukował zaangażowanie w płynne instrumenty dłużne.
  czytaj więcej
 • Potencjalny inwestor Idea Banku zrezygnował

  29 października 2019
  Po przeprowadzeniu badania due diligence fundusz private equity zdecydował, że nie kupi akcji znajdującego się w ogromnych kłopotach Idea Banku.
  czytaj więcej
 • Idea Bank pokazał pierwsze efekty autosanacji

  17 września 2019
  Bankowa grupa miała symboliczny zysk w II kwartale, a jej płynność pozostawała pod kontrolą. Krytyczna sytuacja kapitałowa przynajmniej przestała się pogarszać, choć dziura kapitałowa to wciąż około 1,2 mld zł. Idea Bank nie ustaje więc w poszukiwaniu inwestora.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje