czwartek, 21 lutego 2019

Newsroom

Wysokie obroty obligacjami korporacyjnymi w czerwcu

msd | 11 lipca 2018
Sesyjny handel papierami dłużnymi firm wzrósł w czerwcu o 48,5 proc. m/m i 47,4 proc. r/r do 169,8 mln zł. Ponad jedną trzecią handlu wygenerowano jednak na debiutujących obligacjach Orlenu.

Zrealizowane w czerwcu obroty tylko nieznacznie odbiegały od tegorocznego maksimum osiągniętego w lutym (171,4 mln zł). Nie był to jednak efekt ogólnorynkowego wzrostu aktywności inwestorów, a wyłącznie wielu dużych transakcji na świeżo wprowadzonych do obrotu obligacjach PKN0622, które uplasowano podczas majowej oferty publicznej. Łączny obrót tymi papierami sięgnął 65,3 mln zł i stanowił 38,5 proc. całkowitego handlu sesyjnego na Catalyst.

Najpewniej kwestią czasu jest, jak obligacje PKN0622 będzie można odnaleźć w portfelach funduszy inwestycyjnych. Zresztą ich odkupienie na rynku wtórnym to jedyna możliwość dodatnia do portfela przez instytucje finansowe, gdyż oferty publiczne Orlenu przewidziane były przede wszystkim dla inwestorów detalicznych. Nie bez przyczyny średnia wartość transakcji obligacjami PKN0622 przekroczyła 121 tys. zł podczas gdy na całym rynku (z wykluczeniem tej jednej serii) było to niespełna 19,6 tys. zł.

Owocem zawartych w czerwcu transakcji na papierach PKN0622 były też rekordowe obroty obligacjami korporacyjnymi pochodzącymi z emisji publicznych. Z danych Obligacje.pl wynika, że było to 106,9 mln zł. Wprawdzie to wartość nominalna, podczas gdy dane GPW uwzględniają cenę, jak i narosłe odsetki, ale można śmiało przyjąć, że około 63 proc. handlu sesyjnego zrealizowano w czerwcu na korporacyjnym długu pochodzącym z emisji publicznych.

Poza papierami Orlenu, najwyższe obroty odnotowano w czerwcu na podporządkowanych papierach PZU (PZU0727 na 8,5 mln zł) oraz banków (Millennium, BZ WBK, mBank, Alior). Nadspodziewanie wysoko znalazły się też notowane wówczas wyraźnie poniżej nominału obligacje Zakładów Mięsnych Henryk Kania (KAN0619 na 2,1 mln zł) czy wyprzedawany w pierwszej połowie czerwca dług Murapolu (MUR1018 na 2 mln zł). 

Na 376 serii obligacji korporacyjnych notowanych na detalicznej części rynku Catalyst w czerwcu w ogóle nie handlowano ponad jedną trzecią z nich (130 serii). 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje