wtorek, 23 lipca 2024

Newsroom

Wydłużone zapisy na obligacje GPW

ems | 09 lutego 2012
Do poniedziałku, do 16:00 wydłużono termin przyjmowania zapisów na obligacje GPW przeznaczonych dla inwestorów detalicznych. Do grona dystrybutorów dołączył PKO BP.

   Pierwotnie przyjmowanie zapisów miało zakończyć się w środę o północy, a oferowaniem obligacji zajmowały się CDM Pekao SA, DM Banku Handlowego oraz Dom Maklerski Pekao.

   GPW oferuje obligacje pięcioletnie o wartości 75 mln złotych. Kupon odsetkowy ustalono na poziomie 117 pkt powyżej WIBOR6M, co daje im oprocentowanie w okolicach 6,17 proc. Ponadto cenę sprzedaży obligacji ustalono na poziomie 100,91 proc., co oznacza, że rentowność do wykupu obligacji wynosi 5,95 proc. (zakładając, że oprocetowanie nie ulegnie zmianie).

   Prawodpodobnie niskie oprocentowanie jest głównym źródłem problemów ze sprzedażą obligacji. Rentowność na poziomie 5,95 proc. to mniej niż można zyskać kupując choćby dziesięcioletnie obligacje skarbowe, które dają 6 proc. odsetek w pierwszym roku, a w kolejnych ich oprocetowanie wyniesie 3 pkt proc. ponad inflację (w obecnych warunkach byłoby to 7,6 proc.). Co więcej, w tym samym czasie (zapisy trwają do 14 lutego) obligacje inwestorom detalicznym oferuje Getin Noble Bank, których oprocentowanie przewyższa o 375 pkt WIBOR6M (8,75 proc.). Z naszych informacji wynika, że choć emisja GNB warta jest aż 200 mln zł (to największa jak dotąd oferta przeprowadzana wśród inwestorów detalicznych) zapisy mogą zakończyć się nawet redukcją.

Więcej wiadomości kategorii Emisje