czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Słabsze obroty

Emil Szweda | 23 lutego 2012
Po namiętnym handlu na początku tygodnia, w czwartek na Catalyst wrócił dawno nie oglądany obrazek - mało transakcji i obrotów. Ale zdarzały się wyjątki.

   Idąc od góry z tabeli notowań, można odnotować, że podwojenie zysku netto przez Bank Pocztowy i zaproponowanie nowej strategii na latach 2012-2014 oraz zapowiedź przeprowadzenia publicznej emisji akcji nie wpłynęła na postawę inwestorów z rynku Catalyst. Pocztowy czeka na transakcję jego obligacjami już od niemal dwóch miesięcy, a przecież są to papiery ciekawe, oferujące 3,75 pkt proc. premii do połowy 2016 r., w kolejnych pięciu latach marża rośnie do 4,25 pkt proc. ponad WIBOR6M. Poprawa wyników finansowych i plany dalszej ich poprawy plus wzmocnienie kapitałowe i planowany debiut giełdowy czynią z nich papiery warte zainteresowania. Być może tak właśnie jest, skoro po stronie podaży tablica ofert jest puściutka, nie ma nawet nieprzyzwoicie wysokich ofert cen sprzedaży. 

   Uwagę zwraca spadek notowań papierów East Pictures poniżej wartości nominalnej. Przecena nie jest znacząca, zawierano dziś transakcje po cenie 99,9 proc. nominału (znajdziemy na Catalyst papiery wyceniane niżej), ale zastanawiająca. East Pictures pojawiło sie na Catalyst zaledwie przed dwoma tygodniami, a czas do wykupu obligacji wynosi niemal dwa lata. W pierwszym roku oprocentowanie obligacji wynosi 14 proc. (stałe), w ostatnim rośnie do 17 proc. Przy tak wysokich kuponach kto chciałby sprzedawać obligacje już teraz?

   Po czterech zaledwie dniach obecności na Catalyst, obligacje Giełdy przyzwyczaiły nas do wysokiej płynności. Dziś właściciela zmieniło prawie 3 tys. obligacji (stan na 16:30). Nie jest to co prawda skala zainteresowania z dnia debiutu, gdy właściciela zmieniło 135 tys. papierów, ale wystarczająco duża by znaleźć się w czołówce papierów o najwyższych obrotach w czwartek. Co istotne, cena za obligacje giełdy wróciła powyżej ceny sprzedaży z oferty pierwotnej (100,91 proc.), do 101 proc. Przy takiej cenie rentowność do wykupu jest niższa niż 6 proc.

   W dalszym ciągu utrzymuje się zainteresowanie obligacjami producenta betonu Mo-Bruk, choć dzisiejsze 46 sztuk to znacznie niższy wolumen niż notowane choćby wczoraj 865. Przez cztery miesiące obecności spółki na Catalyst właściciela zmieniło ponad 7 tys. obligacji (z 50 tys. wyemitowanych). Mo-Bruk oferuje inwestorom zabezpiecznie obligacji na posiadanych aktywach i 5 proc. premii ponad WIBOR6M. Jak na obligacje zabezpieczone jest to dobra oferta (więcej na obligacjach zabezpieczonych płacą niemal wyłącznie deweloperzy i firmy windykacyjne).

   Nadal do najpłynniejszych papierów zaliczają się obligacje Prime Car Management i dotyczy to także serii wygasającej 29 marca. Ze względów podatkowych jest ona notowana poniżej nominału (99,6 proc.), ale wciąż znajdują się chętni do kupna, choć miesięczny termin inwestycji na Catalyst jest okresem rzadkim. Jednak jeśli porównać ich zakup do lokaty bankowej, to trzeba przyznać, że mimo niekorzystnego rozliczenia podatkowego, papiery PCM prezentują się atrakcyjniej. 

   Ogółem handlowano dziś obligacjami 28 serii (ze 178 notowanych), wliczając w to siedem serii obligacji banków spółdzielczych. Właśnie w tym sektorze rynku doszło dziś do wymiany największej - właściciela zmieniło 400 obligacji banku spółdzielczego z Sanoka. Chodzi o drugą z serii, która do wykupu zostanie przedstawiona w 2021 r. Jest też gorzej oprocentowana niż pierwsza, premia wynosi w jej przypadku 3,2 pkt proc. ponad WIBOR6M, podczas gdy seria wygasająca rok wcześniej daje 4 pkt proc. premii. Nie powinny więc dziwić różnice w wycenie - podczas gdy "dłuższe" papiery wyceniono na 100,12 proc., o rok "krótsze" na 102 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej