piątek, 11 kwietnia 2025

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Krzysztof Kubiszewski, Marek Szymański - analitycy rynku obligacji DI Investors | 11 lutego 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Plus komentarz dotyczący zaangażowania OFE w obligacje korporacyjne.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Wzrosty i spadki. Największe obroty

Największy wzrost w minionym tygodniu odnotowano na największej emisji Multimedia Polska – MMP0520. Kurs serii wzrósł o 350 pb, do 99,5 proc. wartości nominalnej. Rentowność serii spadła do 6,0 proc.. Obrót na serii wyniósł 3,5 mln PLN i był drugim co do wielkości na rynku w tym tygodniu. Najmocniej handlowano tymi papierami na wtorkowej sesji, gdy dokonano 10 transakcji na kwotę 3,2 mln PLN. Papiery NAV0915 spółki Navi Group rosły o 150 pb w minionym tygodniu przy obrocie przekraczającym 0,4 mln PLN. Kurs serii uplasował się na 101,5 proc., a YTM wynosi obecnie 8,1 proc. w porównaniu do drugiej serii spółki NAV0314, której rentowność na piątkowym zamknięciu wyniosła 7,1 proc.

Najsilniejszy spadek odnotowano na papierach MNX0414 spółki Minox, obligacje tej spółki potaniały o 690 pb, do 90 proc. wartości nominalnej pomimo zbliżającego się terminu wykupu 25 kwietnia. Rentowność obligacji wzrosła do 66 proc. z 27 proc. tydzień wcześniej. Obroty wyniosły 0,1 mln PLN.

Coraz bardziej zniżkuje także kurs obligacji Orła ORL0814, które po spadku o 286 pb są wyceniane na 32 proc. wartości nominalnej po informacji o coraz większych trudnościach w porozumieniu się z obligatariuszami. Obroty na serii wyniosły prawie 0,3 mln PLN. Najwyższe obroty w minionym tygodniu odnotowano na obligacjach GTC serii GTC0418. Wartość obrotu przekroczyła 10 mln PLN w wyniku jednej transakcji. Znowu pojawił się znaczny obrót na obligacjach PKN Orlen, który na detalicznej serii PKN1117 przekroczył 2 mln PLN, a kurs serii wzrósł o 7pb, do 100,46 proc. Rentowność serii spadła z 3,96 proc. do 3,94 proc. YTM drugiej serii wyemitowanej w listopadzie zeszłego roku wynosi 3,89 proc.

Wartość obrotu na całym rynku wyniosła 28 mln PLN w porównaniu do 39 mln PLN tydzień wcześniej.

Pod Lupą: Obligacje korporacyjne w OFE

Oczekujemy, że w wyniku przekazania obligacji skarbowych do ZUS oraz nowego dolnego limitu inwestycji w akcji fundusze emerytalne będą zwiększać portfel obligacji korporacyjnych. OFE powinny zaktywizować się na tym rynku w drugiej połowie roku, po terminie wyborów między ZUS i OFE, gdy będą pewne stabilności aktywów i będą mogły sobie pozwolić na inwestycje w mniej płynne aktywa.

Według nowych limitów OFE będą się musiały bardziej skupić na obligacjach emitowanych w trybie oferty publicznej. Maksymalny potencjał inwestycyjny OFE nie skutkujący przekroczeniem limitu szacujemy na 6 – 28 mld PLN w zależności od rodzaju nabywanych obligacji.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

BBI Development – Spółka zakończyła emisję trzyletnich obligacji o wartości 53 mln PLN. Celem emisji jest refinansowanie zapadających 23 lutego 2014 papierów o wartości 26,5 mln PLN.

Best – Spółka planuje publiczny program emisji obligacji. Program zakłada pozyskanie do 300 mln PLN w jednej lub kilku transzach obligacji. Spółka planuje wprowadzić planowane emisje na Catalyst.

Bogdanka – Spółka planuje nakłady inwestycyjne w 2014 roku na poziomie ok. 600 mln PLN. Prezes podał, że spółka może wspomagać te inwestycje poprzez emisję długu.

Integer – Spółka rozważa emisję obligacji zamiennych na akcje w celu sfinansowania rozwoju sieci paczkomatów. Integer szacuje koszty rozwoju sieci na 150 mln EUR.

Millennium – Bank rozważa emisję obligacji krajowych w pierwszej połowie 2014. Nie podano szczegółów co do kwoty emisji.

Mirbud – Prezes poinformował o planie emisji obligacji do PLN 50m. Celem 3-4 letniej emisji ma być konwersja krótkoterminowego zadłużenia na długoterminowy.

Organika – Spółka podjęła uchwałę o publicznej emisji trzyletnich obligacji do wartości 10 mln PLN. Spółka zdecydowała się na stałe oprocentowanie, a kupon będzie wynosić 8,5 proc..

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Krach jednym, zyski drugim

    4 kwietnia 2025
    Wszyscy wiedzieli, nikt się nie spodziewał - tak można opisać reakcję rynków na ogłoszenie kolejnych taryf celnych przez prezydenta USA. Inwestorzy na całym świecie w popłochu sprzedawali akcje, surowce, a nawet dolara. A kupowali… Cóż. To co zwykle w podobnych okazjach, czyli obligacje.
    czytaj więcej