wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Mniej transakcji na Catalyst

msd | 09 czerwca 2015
Majowy spadek liczby operacji sesyjnych na obligacjach firm poniżej 4 tys. może dawać niepokojące sygnały o niższej aktywności inwestorów indywidualnych.

Całkowite obroty sesyjne dłużnymi papierami korporacyjnymi wyniosły w maju 114,86 mln zł wobec 120,18 mln zł w kwietniu i 83,8 mln zł przed rokiem. Wyraźnie w tym okresie odznaczył się spadek liczby transakcji, co znaczy, że pojedyncze operacje realizowane przez inwestorów były wartościowo znacznie wyższe. Średnia wartość transakcji sesyjnej wyniosła 29,1 tys. zł wobec 25,4 tys. zł miesiąc wcześniej i 19,7 tys. zł przed rokiem.

Na samym rynku detalicznym wartość transakcji sesyjnych obligacjami firm wyniosła natomiast 83,38 mln zł wobec 79,44 mln zł w kwietniu (GPW nie publikuje statystyk sprzed roku). Przeciętna wartość operacji wzrosła z 16,9 tys. zł do 21,3 tys. zł.

Spadek aktywności inwestorów indywidualnych i utrzymywanie obrotów w dużej części przez instytucje potwierdzają statystyki najpopularniejszych papierów z detalicznej części rynku. Największą wartość miały operacje na obligacjach Orlenu serii PKN0418, gdzie przy 9,3 mln zł obrotów średnia wartość transakcji sięgnęła 132,5 tys. zł.

Na drugim miejscu znalazły się obligacje Multimediów z obrotem na poziomie 4,6 mln zł, co przy 15 transakcjach sesyjnych daje średnio aż 307,5 tys. zł na każdą operację. Na kolejnych miejscach w większości znajdowały się popularne wśród inwestorów indywidualnych spółki, jak Orlen, Kruk, GPW, Echo czy Getin Noble Bank. Za wyjątkiem BZ WBK, gdzie w zaledwie dwóch transakcjach instytucje wygenerowały 4,1 mln zł obrotu.

Stosunkowo wysoką popularnością wśród inwestorów indywidualnych, na co wskazują średnie wartości transakcji, cieszyły się także wybrane serie obligacji Murapolu, Kerdos Group, Capital Parku i Bestu.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej