piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Szukanie winnych

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 17 lipca 2015
PCZ, spółka która po utracie płynności złożyła wniosek o upadłość układową, rozszerza krąg uczestników rynku działających na jej niekorzyść. Tym razem oskarża internautów.

Dotychczas jako głównego winnego utraty płynności wskazywano bank, który wypowiedział PCZ umowę. Spółka najwyraźniej nie chce widzieć własnych błędów w zarządzaniu, a w sprawie dyskusyjnego zawyżania wartości aktywów grupy i wykupu obligacji poza rynkiem woli milczeć. W czwartek dowiedzieliśmy się z kolei, że na niekorzyść emitenta działa także „polityka dezinformacyjna”, która panuje na forach internetowych i jest „inspirowana przez zainteresowanych”.

W przypadku spółki o tak zaniedbanej polityce informacyjnej utyskiwanie na internautów wydaje się wyjątkowo chybione. To przecież właśnie w sprawozdaniach finansowych PCZ nie brakowało niejasności, a kontakty z emitentem – czego doświadczyła także redakcja Obligacje.pl – nierzadko spełzały na niczym. Skąd więc zdziwienie w PCZ, że dyskutujący na forach internetowych samodzielnie podejmują się oceny sytuacji? Co więcej, wiele z postawionych przez internautów diagnoz wydaje się właściwych, a spółka nie robi nic by w jakikolwiek sposób udowodnić, że mogłoby być inaczej.

Od internautów, którzy zaangażowali swoje oszczędności w obligacje PCZ, przedstawiciele spółki nie mogą raczej oczekiwać poklepywania po plecach. Ich priorytetem w tej chwili nie powinny być toczone w sieci dyskusje, a doprowadzenie do rozsądnego układu i przede wszystkim udowodnienie, że obecna sytuacja to wyłącznie kwestia nietrafionych decyzji biznesowych.

Innym ciekawym wydarzeniem minionego tygodnia był komunikat brytyjskiej sieci pożyczkowej International Personal Finance (w Polsce działa pod marką Provident), która przyznała, że z pozoru niewielka poprawka do ustawy regulującej rynek pożyczek pozabankowych może nie pozostać bez wpływu na jej wyniki finansowe. Chodzi o doprecyzowanie definicji objętych limitem kosztów pozaodsetkowych. W ustach lidera rynku taka opinia wydaje się niezwykle istotna także dla innych, obecnych na Catalyst podmiotów z branży, które dużą część przychodów czerpią właśnie z domowej obsługi pożyczek.

Okres wakacji nie sprzyja plasowaniu nowych emisji, o czym wiedzą zarówno spółki, jak i oferujący. Dlatego na rynku publicznych emisji, prospektowych i memorandowych, mamy chwilowy zastój, który może potrwać nawet do jesieni. W przypadku emisji prywatnych mniejsza podaż to już tylko domysły, ale niepozbawione podstaw. Oczywiście nie jest też tak, że rynek pierwotny całkowicie zamarł na czas wakacji, bo prywatne oferty zapowiedziały między innymi Aedes, Capital Service, Nanotel czy SFK Polkap.

Jeśli zaś chodzi o rynek wtórny, wciąż widać wyraźną przewagę podaży obligacji, głównie tych z kategorii high-yield. W minionym tygodniu najbardziej było to widoczne w przypadku papierów 2C Partners, spółki zajmującej się rewitalizacją kamienic. Notowania serii z najdalszym terminem spłaty (maj 2017 r.) spady do 67 proc. wartości nominalnej, natomiast trzy pozostałe serie wyceniono na 77-80 proc. Tym samym rentowności obligacji spółki wzrosły do 25-47 proc. brutto.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej