czwartek, 29 września 2022

Newsroom

Czy gołębie odlecą z USA do Europy? - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski, analityk DM NWAI | 12 października 2015
We wrześniu na Catalyst było 10 debiutów. Największy z nich dotyczył obligacji Orbisu (300 mln zł). Do większych zaliczyć należy też Alior Bank i Robyg.

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

Notowania

Wrzesień był miesiącem przewagi spadku notowań wyróżnianych przez nas sektorów nad ich wzrostem (spadek średnich notowań 9 sektorów, wzrost 6). W tym okresie najwyższa średnia zmiana notowań dotyczyła sektora Wierzytelności (+0,75%), pewnym impulsem mógł być wzrost kursu obligacji serii SAF1115 aż o 21%. Generalnie branża skupiająca windykatorów należy do najbardziej ciekawych i popularnych branż na rynku Catalyst, jak nie na całym GPW. Status ten zawdzięcza ona procesowi konsolidacji, którego początek mamy okazję obserwować. Po Navi i Casus Finance przyszedł czas na Kredyt Inkaso i PRESCO, którymi zainteresował się odpowiednio Best i Kruk, które kreują się na liderów rynku. Więcej o scenariuszu konsolidacyjnym pisaliśmy w naszym raporcie „Przetasowania na rynku” z maja br. Największy spadek notowań w sierpniu dotyczył branży usług finansowych (-8,20%). Winowajcą w tej sytuacji jest Leasing-Experts, której serie LEX0616 i LEX0916 potaniały odpowiednio o 73% i 29%. Spółka pokazała bardzo słaby wynik netto na 2Q15 (strata netto 0,73 mln), na koniec półrocza wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 97%. Ponadto spółka złożyła doniesienie do KNF z podejrzeniem o manipulację kursem w/w serii.

W oczy w tym miesiącu rzucał się także słaby performance obligacji Grupy Kerdos (Kerdos i Dayli). Gwałtowny spadek ich kursów zawdzięczamy nieoczekiwanej sprzedaży przez prezesa spółki (do tamtej pory głównego akcjonariusza) posiadanych przez niego akcji i rezygnacji członków Rady Nadzorczej. Jednym z powodów takiego zachowania prezesa Kerdosu ma być fiasko pozyskania inwestora, który miał
zapewnić realizację planów rozwojowych spółce. Ostatnio spółka poinformowała o rozwiązaniu umowy nabycia akcji Meng Drogerie z powodu trudności z rozliczeniem transakcji.

Discount Margin

Większość sektorów Catalyst zaliczyła we wrześniu spadek Discount Margin. Najbardziej poprawiła się perspektywa postrzegania sieci medycznych (-2,93pp. po wzroście o 1,54pp. przed miesiącem). Największy wzrost DM dotyczył branży Budownictwa, choć wzrost był kosmetyczny (+0,19pp.). Sektor charakteryzujący się najniższą medianą Discount Margin wśród wszystkich sektorów to Paliwa, Gaz i Energia (2,59%), najwyższą zaś Retail (8,75%), głównie za sprawą niskich notowań Czerwonej Torebki.

Obroty

We wrześniu, podobnie jak przed miesiącem inwestorzy najchętniej handlowali niedawno debiutującą emisją Cyfrowego Polsatu. Właścicieli zmieniły instrumenty o wartości 19,5 mln PLN. Chętnie handlowano także emisjami deweloperów GTC i Atala (GTC0819 – 10,8 mln PLN, ATL0616 – 5,1 mln PLN).

Koniec przerwy wakacyjnej przyniósł ożywienie na rynku wtórnym. Po bardzo mozolnym sierpniu, we wrześniu odnotowaliśmy najwyższe obroty od prawie roku. Wynik 218,6 mln PLN jest jednym z najwyższych od roku 2014 i plasuje się znacznie powyżej mediany obrotów liczonej od stycznia 2013r. (173,7 mln PLN). Na koniec września na Catalyst notowanych było 540 serii obligacji wyemitowanych przez 197 podmiotów, których łączna wartość nominalna wynosiła 617,7 mld PLN.

Debiuty i nowe emisje

We wrześniu na Catalyst zadebiutowało 10 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył 300 mln PLN emisji Orbisu. Do większych debiutów zaliczyć należy także wszczęcie notować obligacji Alior Banku (250 mln PLN) i Robyg (20 mln PLN).

Największa emisja września dotyczyła 209 mln PLN obligacji podporządkowanych Idea Banku. Drugie miejsce przypadło refinansującej emisji GPW (125 mln PLN). Emisja jest o tyle wyjątkowa, że stanowią ją 7-letnie obligacje o stałym oprocentowaniu 3,19%. Środki mają być przeznaczone na przedterminowy wykup starszych serii. Emisja jest kolejną już stałokuponową ofertą, która może kusić spekulantów, chcących zarobić na stosunkowo wysokim duration obligacji (takich ze świecą szukać na Catalyst), dodatkowo podbijaną długim okresem do wykupu. Taka tendencja stanowi pozytywny sygnał dla płynności na rynku Catayst, która wciąż pozostawia dużo do życzenia. Podium uzupełniła emisja obligacji podporządkowanych BPS o wartości 41,9 mln PLN. Warto w tym miejscu wspomnieć to podwyższeniu przez EuroRating perspektywy ratingu banku do stabilnej z negatywnej (poziom CCC). Mniejsze kwoty uplasowały także Mak Dom (13,1 mln PLN), Dekpol (12,5 mln PLN), GetBack (6 mln PLN), Everest Capital (5 mln PLN) czy Mikrokasa (1 mln PLN). Swojej oferty publicznej nie zdołała zaś uplasować FKD.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o płynność

  24 września 2022
  Jeśli jednocześnie tanieją obligacje, surowce i akcje, a drożeje tylko dolar, to sygnał, że najbardziej pożądanym aktywem stała się gotówka. Nie są to oczywiście dobre wiadomości dla emitentów obligacji, ani też ich posiadaczy.
  czytaj więcej
 • Obligacje deweloperów mieszkaniowych już nie są jednorodną grupą

  20 września 2022
  Od początku roku zmiennokuponowe papiery dłużne niektórych producentów mieszkań zostały przecenione o 4-7 pkt proc. To wystarczająco, żeby realne marże na wybranych seriach rozszerzyły się do ponad 7 pkt proc. powyżej WIBOR-u.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Gasnący rynek

  16 września 2022
  PGF uplasował emisję wartą 130 mln zł, a R.Power pozyskał 120 mln zł. To nie oznaki ożywienia rynku, na którym w sierpniu największą emisją była ta przeprowadzona przez Kruka i warta 60 mln zł. To potwierdzenie słabości popytu instytucjonalnego.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2022)

  16 września 2022
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 570,57 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wynosi 602,35 mln zł i o 35,6 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej