czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Zmiana władzy i perspektyw

Emil Szweda, Obligacje.pl | 30 października 2015
Pięcioletni IRS wycenia WIBOR tak, jakby jego średni poziom miał się nie zmienić do 2021 roku. To efekt zmiany władzy w Sejmie i oczekiwanej w NBP.

Może wynik wyborów parlamentarnych nie był szczególnie zaskakujący, ale jednak odcisnął piętno na rynku kapitałowym. Rynek akcji miał mnóstwo czasu na dyskontowanie zmiany w Sejmie, ale inwestorzy na rynku terminowym z pewnym opóźnieniem przyjęli do wiadomości, że polityka pieniężna może stać się jednym z narzędzi nowej władzy służącym do kontrolowania gospodarki. Zobaczymy jakie będą efekty tych posunięć (jeśli do nich dojdzie), na razie rynek przyjął do wiadomości, że w najbliższej przyszłości czeka nas obniżka stóp procentowych. Miałoby do niej dojść mniej więcej za pół roku, a w ciągu trzech miesięcy możliwa byłaby jeszcze jedna obniżka (ta nie jest jednak dyskontowana w całości) – wskazują na to notowania kontraktów FRA oddalone o 40 bps od obecnego poziomu WIBOR. Rynek kontraktów IRS obstawia z kolei, że obniżone stopy WIBOR utrzymają się przez trzy lata, by po pięciu wrócić do obecnego poziomu. Czyli ponownie – przynajmniej w krótkim okresie powody do zadowolenia (na razie z samych pespektyw zmiany WIBOR) mają posiadacze kredytów o zmiennym oprocentowaniu i obligacji o stałym kuponie. Odwrotny układ oznaczać może niższe przychody z odsetek i niezmienioną wysokość rat.

Zmiana nastawienia na rynku terminowym nie jest jedyną, jaką mogą przynieść najbliższe tygodnie. Inwestorzy – zwłaszcza instytucjonalni – mogą niepewni przyszłych rozwiązań legislacyjnych ograniczać nowe inwestycje. Nic tak nie ogranicza apetytu jak niepewność, zwłaszcza dotycząca prawa. Po drugiej stronie zmienia się natomiast niewiele – emitenci obligacji potrzebują pieniędzy na inwestycje, rozwój czy kapitał obrotowy obojętnie od tego, kto stoi u steru władzy. By zarabiać, pieniądz musi być w ruchu. Ale emitenci o najlepszej reputacji mogą nawet nie zauważyć zmniejszonego popytu. Dlatego można przyjąć, że Kruk w cuglach uplasuje kolejną emisję wartą 100 mln zł, a zakłady można przyjmować tylko o to, czy uda mu się ograniczyć marżę poniżej 3,0 pkt proc.

Nieco inaczej wygląda sprawa z detalicznymi inwestorami. Lokaty może nie są efektywne, ale za to – w obecnej sytuacji – pewne. A znajdzie się sporo powodów by stronić od ryzyka – w listopadzie aż pięciu emitentów nie wykupi w terminie obligacji, które były lub nadal są notowane na Catalyst. Pod tym względem to najczarniejszy miesiąc (wcześniej niesławnym rekordem okrył się kwiecień 2014 r., gdy papierów nie wykupiły cztery firmy) w historii naszego rynku. Dlatego inwestorzy mogą nie być skłonni do nowych inwestycji w obligacje firm, lub po prostu je ograniczać.

Mimo takich perspektyw, śmiałków nie zabraknie. Od czwartku zapisy w ramach publicznej oferty zbiera Nickel Development. Oferta poznańskiego dewelopera wygląda interesująco na tle innych publicznych emisji deweloperów z tego roku. A w kolejnych tygodniach można spodziewać się kolejnych emisji publicznych, oraz – jak zwykle o tej porze roku – całej chmary ofert prywatnych. Rok temu pozytywnej odpowiedzi popytu można było być pewnym, w tym roku trzeba ją dopiero wybadać.

Więcej wiadomości o Nickel Development Sp. z o.o., Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej