sobota, 24 lutego 2024

Newsroom

Idea Bank wydłużył zapisy

ems | 17 lipca 2012
Nie do 16, ale do 23 lipca trwają zapisy na obligacje Idea Bank. Powodem wydłużenia mogło być niższe niż sądzono zainteresowanie inwestorów.

   Idea Bank oferuje obligacje o wartości 80 mln zł z szerszego programu wartego 140 mln zł. Bank zdecydował się na publiczną emisję obligacji bez publikacji prospektu emisyjnego, co oznacza, że minimalny zapis musi mieć równowartość 50 tys. EUR (220 tys. zł). To pierwsza, ale nie najważniesza przeszkoda w plasowaniu emisji. Drugą jest długi czas inwestycji - są to papiery siedmioletnie. Po trzecie obligacje nie będą wprowadzane na Catalyst (zapewne, aby uniknąć obowiązków informacyjnych, które się z tym wiążą). Inwestorzy lubią mieć natomiast przynajmniej poczucie, że w razie zmiany zdania mogą obligacje łatwo zamienić na gotówkę i obecność na Catalyst im takie poczucie daje (mimo, że Catalyst jako rynek wciąż jest niezwykle płytki).

   Tych minusów najwyraźniej nie rekompensuje oprocentowanie, które przewyższa WIBOR6M o 3,75 pkt proc.

   Celem emisji jest zasilenie funduszy uzupełniających banku i przez to dalszy rozwój akcji kredytowej. Obligacje mają status podporządkowanych, co oznacza, że w razie upadłości bądź likwidacji banku roszczenia ich właścicieli będą zaspokajane w ostatniej kolejności.

   Idea Bank to kolejny podmiot z grupy Getin Holding, który sięga po obligacje jako źródło finansowania. Wcześniej kilkukrotnie uczynił to Getin Noble Bank (który płaci odsetki niższe o 20 pkt bazowych), również Open Finance zapowiedział już przeprowadzenie emisji o wartości 80 mln zł. 

   Idea Bank specjalizuje się w obsłudze małych i mikro przedsiębiorstw, z czasem zamierza rozbudować także portfel dużych firm. W 2012 r. zamierza zarobić 75,6 mln zł netto, co oznaczałoby wzrost o 579 proc. Warto przypomnieć, że w obecnym kształcie bank istnieje od zaledwie dwóch lat (wcześniej jako GMAC specjalizował się w obsłudze kredytów samochodowych dla grupy General Motors w Polsce). Bankiem kierują osoby od lat związane z Getin Holding, m.in. Jarosław Augustyniak (prezes zarządu) czy Dominik Fajbusiewicz (członek zarządu).

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje