wtorek, 06 czerwca 2023

Newsroom

Best startuje z publiczną emisją obligacji w czwartek

Michał Sadrak | 22 lutego 2023
Windykator ponownie ubiega się o 20 mln zł z adresowanej do inwestorów indywidualnych oferty papierów dłużnych oprocentowanych na WIBOR 3M plus 4,5 pkt proc. marży.

Podobnie jak w grudniu, Best proponuje czteroletni niezabezpieczony dług oprocentowany na WIBOR 3M plus 4,5 pkt proc., co na ten moment dawałoby 11,44 proc. w skali roku dla pierwszego trzymiesięcznego okresu odsetkowego. Faktyczna wysokość pierwszego kuponu zostanie ustalona jednak na podstawie stawki WIBOR z 6 marca.

– W naszej ocenie najbliższe lata będą stać pod znakiem wzrostu europejskiego rynku wierzytelności. Mamy ambicje i potencjał, by grupa Best wykorzystała ten okres do wzmocnienia swojej pozycji rynkowej i istotnego zwiększenia skali prowadzonej działalności. Niezmiennie zakładamy, że obligacje korporacyjne pozostaną jednym z istotnych źródeł finansowania rozwoju grupy. Wierzymy, że nasza wysoka wiarygodność związana z dotychczasową obsługą zadłużenia finansowego, niskie zadłużenie oraz obiecujące perspektywy rozwoju przełożą się na zainteresowanie ofertą obligacji serii Z2 – mówi Krzysztof Borusowski, prezes Bestu, cytowany w komunikacie.

Zapisy na nowe obligacje Bestu ruszą w najbliższy czwartek, 23 lutego i potrwają do 10 marca. Przydział długu zaplanowano na 14 marca, a dzień jego emisji wypadnie 30 marca. Kilka dni później papiery trafią do obrotu na Catalyst.

I tym razem oferującego – DM BOŚ – wspiera konsorcjum dystrybucyjne, w którego skład wchodzą DM Banku BPS, Ipopema Securities, Michael/Ström DM oraz Noble Securities.

Dla Bestu będzie to druga publiczna oferta w ramach programu do 250 mln zł, dla którego prospekt wygaśnie na początku listopada tego roku. Póki co, w pierwszej ofercie do 20 mln zł windykator pozyskał 13,5 mln zł.

Na Catalyst notowanych jest sześć starszych serii gdyńskiej spółki o łącznej wartości 74,7 mln zł, z czego cztery, w sumie na 44,2 mln zł, wygasać będą 2026 r. 

Naszym zdaniem

Utrzymanie warunków emisji z grudnia, mimo że przecież Best nie mógł zaliczyć tamtej oferty do wybitnie udanych, może wskazywać, że spółka liczy na ogólną poprawę sentymentu wśród inwestorów indywidualnych. I ma ku temu podstawy, jeśli oceniać choćby po wysokich nadsubskrypcjach w niedawnych emisjach Kruka, czy PragmaGO. 

Zresztą sytuacja finansowa samego Bestu bynajmniej nie wymaga dalszego podnoszenia marży (zlewarowanie spółki notuje wieloletnie minima), a i rynek wtórny nie przynosi presji w tym względzie. Pochodzące z grudniowej emisji papiery wyceniane są bowiem regularnie z niewielką premią do nominału. W ostatniej transakcji papiery BST1226 notowane były po 100,2 proc., co przekłada się na około 4,4 pkt proc. realnej marży. Licząc jednak na zakup „od ręki” większej liczby tych obligacji należałoby zaakceptować cenę rzędu 100,45-100,50 proc. i spadek realnej marży w okolice nieco powyżej 4,3 pkt proc. I to wszystko, na co można liczyć w przypadku długu Bestu z rynku Catalyst (pozostałe serie wyceniane są z jeszcze niższą realną marżą). Udział w ofercie z rynku pierwotnego wydać się więc może bardziej zyskownym posunięciem.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • Best z dodatkowym program emisji obligacji

  29 maja 2023
  Windykacyjna spółka ustanowiła program emisji o wartości 300 mln zł, w ramach którego obligacje adresowane będą prawdopodobnie do inwestorów instytucjonalnych.
  czytaj więcej
 • Best chce więcej pożyczać

  15 maja 2023
  Windykacyjna grupa liczy na znaczący wzrost inwestycji, pod które potrzebować będzie dodatkowego finansowania, w tym także obligacyjnego. Miejsca na nowy dług w jej bilansie z pewnością nie brakuje.
  czytaj więcej
 • Best miał ponad 100 mln zł odzysków w I kw.

  13 kwietnia 2023
  Windykator zanotował 101,6 mln zł spłat w I kwartale, z czego 91,4 mln zł pochodziło z jego własnych portfeli. Na zakup nowych wierzytelności Best wydał zaś 28,2 mln zł.
  czytaj więcej
 • Best chce zwiększyć obligacyjne finansowanie

  05 kwietnia 2023
  Windykator nadal zapowiada zwiększenie nakładów na wierzytelności, a przy stosunkowo nisko zlewarowanym bilansie nie obawia się o dostępność finansowania. Liczy na zwiększenie skuteczności publicznych ofert obligacji oraz rozważa przeprowadzenie emisji dla inwestorów instytucjonalnych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

  06 czerwca 2023
  Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
  czytaj więcej
 • PKN Orlen chce przejąć ZA Puławy

  06 czerwca 2023
  Koncern analizuje możliwość przejęcia Zakładów Azotów w Puławach, kontrolowanych przez Grupę Azoty. Ewentualną akwizycję chciałby zamknąć jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • PragmaGO przyspieszy wykup o dwa tygodnie

  06 czerwca 2023
  Faktoringowa spółka spłaci w tym miesiącu warte 10 mln zł papiery PRF0723, które pierwotnie wygasać miały 4 lipca.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej