środa, 24 maja 2017

Newsroom

Best wydłuża okres spłaty w nowej emisji publicznej

msd | 18 maja 2017
W najnowszej ofercie windykator zaoferuje, dobrze znane z trzech wcześniejszych emisji publicznych, WIBOR 3M plus 3,3 pkt proc. marży za niezabezpieczony dług. Wydłuży się natomiast okres spłaty z 4,5 do 5 lat.

Będzie to pierwsza emisja Bestu, w której spółka zaoferuje inwestorom detalicznym pięcioletni tenor, dotychczas zarezerwowany wyłącznie dla inwestorów instytucjonalnych. Do poprawy warunków finansowania windykatora zachęcić mogły wyniki marcowej oferty publicznej, gdy – rekordową wówczas – kwotę 60 mln zł zebrano pierwszego dnia.

Nowa emisja też będzie warta 60 mln zł, a jej uplasowanie pozwoli zamknąć cały program o wartości 200 mln zł. Dotychczas Best uplasował w jego ramach trzy emisje, za każdym razem płacąc 3,3 pkt proc. marży przy 4,5-letnim okresie spłaty.

Terminy przyjmowania zapisów na nowe obligacje serii R4 jeszcze nie zostały podane. Poprzednim razem ogłoszenie zamiaru przeprowadzenia oferty i uruchomienie zapisów dzieliły trzy dni.

Podobnie jak w marcu, Best postanowił rozszerzyć podstawową sieć dystrybucji. Do pełniącego rolę oferującego DM PKO BP dołączą także biura maklerskie Alior Banku i Banku Handlowego.

Na Catalyst znajduje się 14 serii obligacji Bestu z terminami spłaty od kwietnia 2018 r. do września 2021 r. Trzy ostatnie oferty publiczne wyceniane są z 4,88-5,03 proc. rentowności brutto (3,16-3,26 pkt proc. realnej marży).

Niedawno Best informował też o zamiarze uplasowania prywatnej emisji obligacji do 10 mln euro. 

Więcej na temat sytuacji finansowej Bestu pisaliśmy w czwartkowym omówieniu wyników.

Więcej wiadomości o Best S.A.

 • FixedIncome.pl: Best czy PCC Rokita – które obligacje wybrać?

  23 maja 2017
  W czwartym tygodniu maja inwestorzy mogą składać zapisy w ramach trwającej już publicznej emisji obligacji Bestu, a lada dzień rozpoczną się też zapisy na papiery PCC Rokita. Obie firmy oferują zbliżone warunki emisji.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (19.05)

  22 maja 2017
  Wartość Indeksu Rynku Obligacji 19 maja 2017 wyniosła 3,27 pkt proc., notując spadek o 0,02 pkt proc. i nadal znajdując się blisko rekordowych poziomów. Nadal zatem (statystycznie) na rynku Catalyst jest relatywnie drogo.
  czytaj więcej
 • Zapisy na obligacje Best ruszają od poniedziałku

  19 maja 2017
  Najmniejszy zapis może dotyczyć jednej obligacji o nominale 100 zł. Z każdym kolejnym dniem cena emisyjna będzie rosła o 1 lub dwa grosze.
  czytaj więcej
 • Zysk Bestu spadł o 82 proc. w I kw.

  18 maja 2017
  W pierwszym kwartale zysk netto windykacyjnej grupy spadł o 81,9 proc. r/r do 6,2 mln zł. Po części to wina zdarzeń o charakterze niegotówkowym. Mimo kolejnych inwestycji przepływy gotówkowe były dodatnie, a przetrzymanie wysokiego poziomu gotówki na przełomie kwartałów pozwoliło utrzymać wskaźnik zadłużenia na podobnym poziomie co w grudniu.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje