poniedziałek, 01 czerwca 2020

Newsroom

Borys: emisje obligacji PFR co tydzień, maksymalnie co dwa

msd | 29 kwietnia 2020
Polski Fundusz Rozwoju chce pozyskiwać średnio po 15 mld zł co tydzień lub dwa, wynika z wypowiedzi Pawła Borysa, prezesa PFR, w programie Onet Rano.

W miniony poniedziałek PFR pozyskał 16,3 mld zł z emisji czteroletnich papierów dłużnych, które mają finansować tzw. tarczę finansową PFR dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa. Wartość tej tarczy to 100 mld zł i taka też jest wartość programu emisji obligacji, który PFR chce zamknąć w ciągu około dwóch miesięcy.

- Program emisji będziemy realizowali w sposób dosyć szybki. Zakładamy, że koleje emisje rzędu około 15 mld zł będziemy wykonywać w okresach co tydzień, albo co dwa tygodnie maksymalnie – powiedział Paweł Borys, szef PFR, w środowym programie Onet Rano.

Prezes Funduszu zapowiedział również, że kolejna emisja odbędzie się „najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu”.

Uplasowane w poniedziałek czteroletnie papiery PFR oprocentowane są na 1,375 proc. i zostały wyemitowane przy cenie odpowiadającej 99,889 proc. nominału. Rentowność papierów została więc ustalona mniej więcej o 65-70 p.b. powyżej papierów skarbowych o porównywalnym terminie wykupu, co można tłumaczyć przede wszystkim podatkiem bankowym (obligacje PFR nie są spod niego wyłączone) oraz premią za niższą płynność.

Wcześniej PFR zapowiadał, że ramach programu zamierza emitować obligacje o dwu-, trzy- i czteroletnich tenorach.

Tymczasem w środę bank centralny przeprowadzi kolejną operację skupu obligacji skarbowych oraz obligacji z gwarancjami skarbu państwa. NBP będzie zatem mógł odkupić od banków także ostatnie emisje koronaobligacji BGK i PFR. 

Więcej wiadomości o Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje