niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

Grudniowa emisja Kruka debiutuje na Catalyst

msd | 14 stycznia 2022
Za uplasowane podczas publicznej oferty pięcioletnie niezabezpieczone papiery dłużne windykator płaci WIBOR 3M plus 3,4 pkt proc., co daje 5,7 proc. rocznie w pierwszym trzymiesięcznym okresie odsetkowym.

Jeśli wierzyć wycenom z rynku terminowego, w kolejnym okresie odsetkowym, rozpoczynającym się 16 marca, nowe papiery Kruka mogą być oprocentowane już na 6,9 proc. rocznie, a po kolejnych trzech miesiącach mogłoby to być ponad 7,3 proc.

Na rynku pierwotnym warte 50 mln zł obligacje Kruka trafiły do ponad 1,3 tys. inwestorów, którzy zgłosili 238,5 mln zł popytu. To pierwsza z prawdopodobnie kilku publicznych ofert, które windykator może przeprowadzić w ramach programu emisji o wartości 700 mln zł. Spółka ma na to czas do początku września, gdy upływać będzie ważność obecnego prospektu.

W pierwszym kwadransie piątkowej sesji debiutujące obligacje KRU1226 wyceniono na nieco ponad 101,5 proc. nominału, mimo że tuż po giełdowym dzwonku sprzedający kwotował papiery na… 888 i 887 proc. wartości nominalnej. Tak czy inaczej, nabywca z rynku pierwotnego, który zdołał sprzedać papiery na pierwszej sesji z niemałą przecież premią, mógłby zapewne mówić o słuszności przyjętej strategii, gdyby nie fakt 79-proc. redukcji (tj. chwilowego zamrożenia większości wyłożonej gotówki).

Na Catalyst znajduje się też 16 innych serii obligacji Kruka o łącznej wartości 1,26 mld zł, z czego pięć będzie wygasać w tym roku (około 466 mln zł). Pochodzące z poprzedniej emisji publicznej papiery to akurat dług stałokuponowy (KRU0726 na 4 proc. rocznie), który aktualnie jest kwotowany przez sprzedającego z 4,74 proc. rentowności, tj. 76 pb. ponad COVID-owe papiery BGK, które mają gwarancje skarbu państwa.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst