piątek, 29 marca 2024

Newsroom

HB Reavis pomyślnie przeszedł własne stress-testy

msd | 02 czerwca 2020
Bez sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych do połowy 2021 r. słowacki deweloper powinien utrzymać wystarczającą płynność, a ewentualne obniżenie wyceny aktywów nie powinno zagrażać obligacyjnym kowenantom – wynika ze sprawozdania HB Reavis.

W ubiegłym roku zadłużenie finansowe grupy HB Reavis wzrosło o 263,4 mln euro do 1,15 mld euro na koniec grudnia. Po części to wpływ wdrożenia standardu MSSF 16 (rozpoznano ponad 70 mln zobowiązań jako leasing). Niemniej, zasadniczo wzrost zadłużenia dewelopera wiązał się z ujemnymi przepływami operacyjnymi (68,9 mln euro) oraz inwestycyjnymi (318,9 mln euro). Przy niższym saldzie gotówki (115,1 mln euro) sam dług netto wzrósł więc do niemal 1,04 mld euro, co stanowiło 0,65x kapitałów własnych wobec 0,57x rok wcześniej.

Pogorszeniu uległy też wskaźniki płynności. Dość wspomnieć, że pokrycie krótkoterminowych zobowiązań (490,6 mln euro, w tym 177,7 mln euro przypisane aktywom na sprzedaż) aktywami obrotowymi i gotówką spadło kolejno do 1,17x oraz 0,24x. Drugi ze wskaźników był o połowę niższy niż rok wcześniej. Z drugiej strony, grupa posiadała na koniec 2019 r. ponad 471 mln euro dostępnego finansowania, które w I kwartale jeszcze zwiększyła.

Po dniu bilansowym HB Reavis wykorzystał 92,7 mln euro dostępnego finansowania, ale spłacił też 133,1 mln euro zadłużenia, w tym obligacje na 40 mln euro. Pierwotnie papiery dłużne miały zostać zrefinansowane nową emisją, lecz warunki rynkowe wymusiły odłożenie jej w czasie. Równocześnie w I kwartale deweloper zabezpieczył też ponad 499 mln euro nowego finansowania bankowego.

Właśnie dostępne finansowanie ma być jednym z filarów pozytywnego wyniku covidowych stress-testów przeprowadzonych przez HB Reavis. Deweloper założył w nich, że warunki rynkowe uniemożliwią mu dezinwestycje do połowy przyszłego roku, a bieżące projekty kończone będą w oparciu o kredyty bankowe. 

Z powodu koronawirusa deweloper miał też rozpocząć negocjacje cenowe z wykonawcami jego projektów. Dodatkowo planuje restrukturyzację kosztową, która ma pozwolić na obniżenie kosztów operacyjnych o 25 proc. HB Reavis chce też korzystać z covidowych tarcz antykryzysowych wdrożonych na poszczególnych rynkach, gdzie jest obecny. Zaplanowano też obniżenie dywidendy o 70 proc. (do 16 mln euro).

Ubiegłoroczne przychody grupy HB Reavis podliczono na 60,6 mln euro (62,1 mln euro rok wcześniej). Zysk netto zanotował w tym czasie przeszło trzykrotny wzrost do poziomu 366,5 mln euro. Jego źródłem była przede wszystkim aktualizacja wyceny nieruchomości (519,4 mln euro vs 194,8 mln euro).

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji spółki HB Reavis Finance PL, jednego z kilku podmiotów celowych, które pozyskują finansowanie dłużne dla grupy HB Reavis na lokalnych rynkach. Zabezpieczone zastawem na aktywach i poręczeniem spółki-matki papiery HBS0421 oraz HBS0122 w ostatnich transakcjach wyceniono kolejno na 99 oraz 100,5 proc. nominału (5,83 i 4,1 proc. rentowności). 

Więcej wiadomości o HB Reavis Holding S.à r.l.

  • Obligatariusze HB Reavis za przymusowym wykupem

    16 listopada 2023
    Na trzy tygodnie przed pierwotnym terminem wykupu wartych 85 mln zł papierów HBR1223 zgromadzenie obligatariuszy opowiedziało się za możliwością postawienia ich w stan wymagalności.
    czytaj więcej
  • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

    04 października 2023
    Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
    czytaj więcej
  • HB Reavis z napiętą płynnością

    03 października 2023
    Słowacki deweloper zamknął I półrocze z 536 mln euro krótkoterminowych zobowiązań odsetkowych do zrefinansowania oraz 144 mln euro straty netto, w wyniku czego jego całkowity dług netto dosięgnął półtorakrotności kapitałów własnych.
    czytaj więcej
  • HB Reavis zobowiązany podnieść obligacyjną marżę

    06 czerwca 2023
    Wzrost wskaźników zadłużenia po zeszłorocznym podziale aktywów wymusza na deweloperze konieczność podniesienia marży na obligacjach wyemitowanych przez jego polską spółkę celową.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst