piątek, 29 marca 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (31.03)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 03 kwietnia 2017
Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 31 marca 2017 wyniosła 3,48 pkt. proc., co oznacza wzrost o 0,02 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru i jest to czwarty tydzień wzrostowy z rzędu.

Indeks Rynku Obligacji_20170331

Na wzrost wartości Indeksu największy wpływ miał spadek kursu obligacji Globe Trade Centre (GTC0319) z poziomu 104 proc. do 101,9 proc., oczywiście przy niewielkim obrocie.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 proc.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, ponownie odpowiada spółka Ronson Europe.

Żadna spółka nie ubyła ze składu Indeksu, na Catalyst nie pojawił się również żaden nowy emitent. W skład Indeksu wchodzi zatem nadal 69 spółek.

Na Catalyst została wprowadzona nowa seria obligacji BBI Development (BBI0220), ale w tym przypadku trudno mówić o debiucie, nie zostały wystawione żadne oferty sprzedaży.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia (alfabetycznie)

Globe Trade Centre dla cierpliwych. GTC to spółkach, na obligacjach której bardzo rzadko dochodzi do ruchów cenowych, ale jeżeli już, to są one dynamiczne, co obrazuje poniższy wykres zmian rentowności obligacji.

Średnia rentowność obligacji GTC_20170331

Takie fluktuacje wynikają pewnie z wyższego niż standardowy nominału jednej obligacji (10 000 zł), co powoduje, że popyt na nie jest mocno ograniczony. Ktoś, kto pragnie szybko sprzedać te obligacje, z reguły musi zaakceptować dużo niższą cenę zakupu.

Patrząc na wykres średnich rentowności obligacji M.W. Trade można by się przerazić:

Średnia rentowność obligacji MW Trade_20170331

Taki wzrost rentowności to efekt notowanej poniżej nominału serii MWT0417 (wykup niebawem), której rentowność brutto wynosi obecnie 14,15 proc. (ale rentowność netto jest ujemna). Krótki okres do wykupu powoduje, że małe wahnięcie ceny mocno wpływa na rentowność danej serii. A ponieważ rynek nie jest płynny i efektywny takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często.

Tworząc Indeks Rynku Obligacji starałem się unikać zdarzeń, gdy jedna seria obligacji wpływa na jego wartość (stąd mediana, a nie średnia). Niestety na poziomie pojedynczych emitentów takich sytuacji nie dało się wykluczyć. Na przyszłość prawdopodobnie dokonam zmiany i nie będę w wyliczeniach uwzględniał obligacji z terminem wykupu poniżej trzech miesięcy, jako zaburzających wyniki.

Były dni, gdy rentowności obligacji Work Service krążyły w okolicach 1-3 proc., będąc dla indywidualnych inwestorów, powiedzmy, mało interesujące. Obecnie na Catalyst pozostała jedna seria WSE1018, której rentowność znajduje się w akceptowalnych przez inwestorów przedziałach.

Rentowność obligacji Work Service_20170331

Oczywiście wzrost rentowności z reguły nie bierze się znikąd, zazwyczaj stoi za nim pogorszenie wyników lub gorsze postrzeganie przyszłości spółki przez inwestorów. Dlatego każdorazowo, przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, analiza emitenta jest niezbędna.

Rynek obligacji w pigułce 27-31 marca 2017

Internet Investments Fund sprzedał część akcji Ailleron, jako jeden z powodów wymieniając wykup obligacji IIF1017. Spółka posiada opcję wcześniejszego wykupu obligacji.

Kruk zaproponował wypłatę dywidendy 2 zł na akcję. Łączna kwota przeznaczona na dywidendę wynosi zatem 37,5 mln zł, raczej bez większego wpływu na sytuację obligatariuszy.

Ku przestrodze. Loyd, notowany na NewConnect emitent obligacji (nienotowanych na Catalyst), zapowiedział złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Chwilę wcześniej prezes Bartosz Kaczmarczyk w wywiadach opowiadał o dobrej sytuacji firmy. Następnie złożył rezygnację z funkcji, a spółka poinformowała o niewykupieniu zapadających obligacji.

Medort podał niejasny komunikat o przedłużeniu spółce zależnej finansowania przez Commerzbank. Dziwne jest to, że okres spłaty został ustalony na 30 kwietnia 2017 roku (krótko) i jednocześnie poinformowano o trwających negocjacjach w temacie przedłużenia przez bank finansowania. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała o tym, że jej spółka zależna otrzymała pożyczkę od udziałowca, która może zostać zamieniona na kapitał. Zapewne informacje się jakoś łączą i zapewne w grupie trwa proces układania finansowania, pytanie z czym jest on związany. Pozostaje czekać na raport roczny grupy i być może dodatkowe wyjaśnienia.

GetBack – Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o podwyższeniu kapitału poprzez emisję nowych akcji. Jednocześnie grupa poinformowała o tym, że ostatnia część ceny zakupu jej udziałów została uregulowana wobec Idea Banku. Wreszcie GetBack zaprezentował wyniki finansowe za 2016 rok, niebawem pojawi się ich analiza.

Vantage Development – w wyniku powodzenia wezwania na akcje, główni akcjonariusze spółki posiadają łącznie ponad 90 proc. jej akcji (94,1 proc.), co zapewne oznacza zmierzanie w celu wycofania spółki z giełdy.

Vivid Games – producent gier na smartfony (Real Boxing) podjął decyzję o emisji obligacji korporacyjnych w ramach oferty publicznej.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst