środa, 04 października 2023

Newsroom

Inflacja lekko poniżej oczekiwań

msd | 31 lipca 2023
Według szybkiego szacunku GUS, lipcowy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych osiągnął 10,8 proc. r/r wobec 11,5 proc. w czerwcu. Po raz pierwszy od półtora roku ceny spadły w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Wstępny odczyt lipcowej inflacji na poziomie 10,8 proc. r/r znajduje się lekko poniżej rynkowego konsensusu, zakładającego 11 proc. r/r. Mimo wszystko, na uwagę zasługuje także spadek inflacji o 0,2 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca, co było zasługą żywności (-1,2 proc. m/m).

„W ujęciu m/m mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy - od sierpnia 2020. Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas inflacja będzie nieznacznie, ale powyżej 10% r/r” – napisali ekonomiści PKO BP.

Nieco innego zdania są jednak ekonomiści ING Banku, według których, w sierpniu roczna dynamika cen może się obniżyć do jednocyfrowego poziomu. Chwilę później, we wrześniu, miałoby też dojść do cięcia stóp procentowych przez RPP.

Trzy tygodnie temu Adam Glapiński, prezes NBP, zapowiedział, że Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już we wrześniu. Od tego czasu trzymiesięczny WIBOR spadł z 6,9 do 6,72 proc., a stawka sześciomiesięczna skurczyła się z 6,92 do 6,62 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze