poniedziałek, 16 września 2024

Newsroom

Inflacja lekko powyżej oczekiwań

msd | 30 sierpnia 2024
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. przed miesiącem, wynika z szybkiego szacunku GUS.

Wstępny sierpniowy odczyt wskaźnika inflacji na poziomie 4,3 proc. r/r jest delikatnie wyższy od rynkowego konsensusu, ustalonego na 4,2 proc.

„Naszym zdaniem inflacja pozostanie w przedziale 4-5% do końca bieżącego roku” – napisali ekonomiści PKO BP po piątkowej publikacji GUS. 

Na sierpniowy wzrost inflacji w ujęciu rocznym przekładała się głównie energia (10,3 proc. r/r), której ceny podskoczyły jeszcze w lipcu (w ujęciu miesięcznym nośniki energii drożały o 0,1 proc.). I to głównie ona odpowiedzialna jest za to, że w lipcu wskaźnik CPI na nowo wyszedł poza dopuszczalne pasmo odchyleń ustalone w celu inflacyjnym NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.).

„Świat idzie w kierunku cięć stóp, sygnały z rządu sugerują brak styczniowego skoku cen energii co oznacza, że średnia inflacja w 2025 będzie niższa od lipcowej projekcji NBP. RPP razem z prezesem stopniowo zmienia nastawienie na łagodne. Jednak utrzymanie ekspansji fiskalnej w 2024-2025 może nieco spowolnić łagodzenie nastawienia RPP. Wciąż widzimy pierwsze cięcie stóp w II kwartale 2025 r.” – przewidują ekonomiści ING Banku.

W minioną środę Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej, w której średnioroczna inflacja w 2025 r. prognozowana jest na 5,0 proc. r/r. Autorzy projektu tłumaczą to wzrostem regulowanych cen energii oraz bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy, co ma sprzyjać utrzymywaniu się podwyższonej inflacji bazowej.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    4 września 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Rada Polityki Pienięznej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rekord sprzedanych obligacji

    30 sierpnia 2024
    To już pewne. Wartość sprzedanych obligacji oszczędnościowych przekroczy lada dzień 60 mld zł licząc od początku roku. To więcej niż wyniosła w najlepszym jak dotąd 2022 r. (57 mld zł). Na przyszły rok rząd przewiduje prawie 74 mld zł sprzedaży.
    czytaj więcej