wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Inflacja pozostała w sierpniu na dwucyfrowym poziomie

msd | 31 sierpnia 2023
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w sierpniu o 10,1 proc. r/r, wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Według wstępnego odczytu, inflacja spadła z 10,8 proc. r/r w lipcu do 10,1 proc. r/r w sierpniu, znajdując się lekko powyżej konsensusu ekonomistów, wyznaczonego na równe 10 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja utrzymała się natomiast na niezmienionym poziomie (po spadku o 0,2 proc. m/m w lipcu). 

Tymczasem w ślad za słowami prezesa NBP to właśnie spowolnienie rocznej dynamiki wzrostu cen do jednocyfrowych wartości powszechnie zaczęto przyjmować za punkt zwrotny, pozwalający RPP na pierwsze cięciu stóp procentowych już we wrześniu. 

„Nie wydaje nam się jednak, by taki wynik zmienił nastroje panujące w RPP, wciąż obstawiamy wrześniową obniżkę stóp” – poinformowali na gorąco ekonomiści mBanku.

Według nich, ostateczny odczyt sierpniowego wskaźnika CPI wciąż ma szanse wykazać 9,9 proc. ze względu na ustawę o dodatkowej obniżce cen energii dla gospodarstw domowych, która zmienia ceny wstecz.

Także zdaniem ekonomistów Banku Pekao oraz ING Banku, RPP obetnie stopy procentowe już we wrześniu.

Decyzyjne posiedzenie Rady odbędzie się w dniach 5-6 września.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze