poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja wyhamowała mocniej od oczekiwań

msd | 31 października 2023
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 6,5 proc. r/r wobec prognozowanych przez ekonomistów 6,6 proc., wynika z szybkiego szacunku GUS.

Według wstępnych danych, inflacja wyhamowała z 8,2 proc. r/r we wrześniu do 6,5 proc. r/r w październiku, osiągając najniższy poziom od dwóch lat. Lecz po raz pierwszy od kwietnia tego roku ceny rosły w ujęciu miesięcznym. W październiku wzrosły one o 0,2 proc. w stosunku do września, mimo że w tym czasie paliwa taniały o 4,2 proc. m/m (żywność i energia drożały jednak odpowiednio o 0,4 i 0,2 proc. m/m). 

Według analityków, najniżej wiszące owoce zostały już zebrane i okres mocnego wyhamowania rocznej dynamiki cen dobiega końca.  

„Okres najszybszego spadku za nami. To gdzie będzie dołek w I kwartale 2024 r. zależy od administracyjnych i politycznych decyzji w sprawie mrożenia cen energii i gazu. Zakładamy jeszcze jedno cięcie w listopadzie, ale potem RPP może być ostrożniejsza z luzowaniem” – poinformowali ekonomiści ING Banku.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 7-8 listopada.

Gdyby nie gwałtowna obniżka cen paliw, październikowa inflacja wzrosłaby o około 6,8 proc. r/r, wyliczyli ekonomiści mBanku, którzy w najbliższym czasie spodziewają się cięcia stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej