czwartek, 30 maja 2024

Newsroom

Inflacja wyhamowała mocniej od oczekiwań

msd | 31 października 2023
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 6,5 proc. r/r wobec prognozowanych przez ekonomistów 6,6 proc., wynika z szybkiego szacunku GUS.

Według wstępnych danych, inflacja wyhamowała z 8,2 proc. r/r we wrześniu do 6,5 proc. r/r w październiku, osiągając najniższy poziom od dwóch lat. Lecz po raz pierwszy od kwietnia tego roku ceny rosły w ujęciu miesięcznym. W październiku wzrosły one o 0,2 proc. w stosunku do września, mimo że w tym czasie paliwa taniały o 4,2 proc. m/m (żywność i energia drożały jednak odpowiednio o 0,4 i 0,2 proc. m/m). 

Według analityków, najniżej wiszące owoce zostały już zebrane i okres mocnego wyhamowania rocznej dynamiki cen dobiega końca.  

„Okres najszybszego spadku za nami. To gdzie będzie dołek w I kwartale 2024 r. zależy od administracyjnych i politycznych decyzji w sprawie mrożenia cen energii i gazu. Zakładamy jeszcze jedno cięcie w listopadzie, ale potem RPP może być ostrożniejsza z luzowaniem” – poinformowali ekonomiści ING Banku.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 7-8 listopada.

Gdyby nie gwałtowna obniżka cen paliw, październikowa inflacja wzrosłaby o około 6,8 proc. r/r, wyliczyli ekonomiści mBanku, którzy w najbliższym czasie spodziewają się cięcia stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze