sobota, 27 lipca 2024

Newsroom

Inflacja wyhamowała mocniej od oczekiwań

msd | 31 października 2023
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 6,5 proc. r/r wobec prognozowanych przez ekonomistów 6,6 proc., wynika z szybkiego szacunku GUS.

Według wstępnych danych, inflacja wyhamowała z 8,2 proc. r/r we wrześniu do 6,5 proc. r/r w październiku, osiągając najniższy poziom od dwóch lat. Lecz po raz pierwszy od kwietnia tego roku ceny rosły w ujęciu miesięcznym. W październiku wzrosły one o 0,2 proc. w stosunku do września, mimo że w tym czasie paliwa taniały o 4,2 proc. m/m (żywność i energia drożały jednak odpowiednio o 0,4 i 0,2 proc. m/m). 

Według analityków, najniżej wiszące owoce zostały już zebrane i okres mocnego wyhamowania rocznej dynamiki cen dobiega końca.  

„Okres najszybszego spadku za nami. To gdzie będzie dołek w I kwartale 2024 r. zależy od administracyjnych i politycznych decyzji w sprawie mrożenia cen energii i gazu. Zakładamy jeszcze jedno cięcie w listopadzie, ale potem RPP może być ostrożniejsza z luzowaniem” – poinformowali ekonomiści ING Banku.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 7-8 listopada.

Gdyby nie gwałtowna obniżka cen paliw, październikowa inflacja wzrosłaby o około 6,8 proc. r/r, wyliczyli ekonomiści mBanku, którzy w najbliższym czasie spodziewają się cięcia stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek emitenta

    26 lipca 2024
    Przeciętna marża w tegorocznych emisjach detalicznych obligacji korporacyjnych notuje spadek niemal o 0,8 pkt proc. r/r. Emitenci coraz chętniej korzystają bowiem z niewyczerpanego popytu, jak i relatywnie wysokich cen na rynku wtórnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2024)

    24 lipca 2024
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 567,21 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (442,28 mln zł) i o 10,3 proc. więcej niż w maju.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

    19 lipca 2024
    Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

    12 lipca 2024
    Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
    czytaj więcej