piątek, 30 września 2022

Newsroom

Kruk ściągnął od dłużników 657 mln zł w II kwartale

msd | 08 lipca 2022
Rekordowym spłatom windykacyjnej grupy w II kwartale towarzyszyło 495 mln zł nakładów na wierzytelności, z czego większość trafiła na rynki zagraniczne.

Kruk zanotował 657 mln zł spłat w II kwartale wobec 623 mln zł kwartał wcześniej oraz 554 mln zł przed rokiem. Całe półrocze windykator zamknął zaś z niemal 1,28 mld zł wpłat od dłużników, notując 20-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

- Na ten efekt składa się oczywiście wiele czynników, ale najistotniejszy z nich to nasza nieustająca praca nad nowymi rozwiązaniami i usprawnieniami dotychczasowych procesów, w tym mocny rozwój technologiczny całej organizacji (…). Jestem pełen optymizmu co do dalszego rozwoju Kruka. Co istotne, wpłaty z zagranicznych rynków przewyższyły wartość spłat w Polsce. To potwierdza rosnącą skalę naszego biznesu i międzynarodowy charakter Kruka –  powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie.

Równocześnie w II kwartale windykator kupił wierzytelności za 495 mln zł wobec 262 mln zł w poprzednim kwartale i 159 mln zł przed rokiem. Łącznie po sześciu miesiącach tego roku nakłady inwestycyjne Kruka sięgały więc 757 mln zł i były wyższe o 18 proc. r/r.

- Ponad 80 proc. inwestycji dotyczy rynków zagranicznych Kruka. To było mocne pierwsze półrocze, a pamiętajmy, że najintensywniejszy okres roku jeszcze przed nami – wskazał Piotr Krupa.

Nominalna wartość nabytych przez Kruka wierzytelności w I połowie tego roku sięgnęła 4,68 mld zł, co oznacza, że windykator płacił średnio 16,2 proc. nominału nabywanych długów (17,7 proc. przed rokiem).

Pełne sprawozdanie finansowe za I półrocze Kruk zobowiązał się opublikować 7 września.

Na Catalyst notowanych jest 16 serii obligacji wrocławskiego windykatora o łącznej wartości prawie 1,4 mld zł. Pochodzące z niedawnych ofert publicznych papiery KRU0227 oraz KR10627, za które spółka płaci 3,3 pkt proc. powyżej WIBOR 3M, wyceniane są kolejno na 100,45 oraz 100,00 proc. wartości nominalnej.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst