piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

MF potwierdza rekordowy popyt na obligacje oszczędnościowe

Michał Sadrak | 13 lipca 2022
Zgodnie z tym, co pisaliśmy na łamach Obligacje.pl już ponad tydzień temu, resort finansów potwierdził, że sprzedał w czerwcu 14 mld zł detalicznych obligacji skarbu państwa.

Czerwcowy popyt na papiery oszczędnościowe stanowi absolutny rekord. Sięgający 14,07 mld zł wynik był bowiem ponad 2,5-krotnie wyższy od dotychczas najlepszego rezultatu, odnotowanego w kwietniu 2020 r. Złożyło się na to wprowadzenie do oferty nowych 12- i 24-miesięcznych obligacji z oprocentowaniem opartym na głównej stopie NBP, a także poprawa warunków większości pozostałych serii.

Zgodnie z tym, co podawaliśmy 5 lipca, największym zainteresowaniem w czerwcu cieszyły się 12-miesięczne papiery ROR0623 (5,68 mld zł), a za nimi znalazły się antyinflacyjne czterolatki COI0626 (4,83 mld zł). Ponad miliardowym popytem cieszyły się też dwuletnie obligacje DOR0624 (1,32 mld zł), a także trzymiesięczna seria OTS0922 (1,01 mld zł). Tuż za nią znalazły się emerytalne dziesięciolatki (0,96 mld zł). 

- Spodziewałem się, że nowe obligacje będą cieszyły się zainteresowaniem oszczędzających, chociaż wysokość sprzedaży przerosła nasze oczekiwania – powiedział Sebastian Skuza, wiceminister finansów, cytowany w komunikacie prasowym.

Zgodnie z pierwotnymi listami emisyjnymi, resort finansów przewidywał, że sprzeda w czerwcu co najwyżej po 3 mld zł rocznych i czteroletnich obligacji. Zgłaszany przez inwestorów popyt wymusił jednak zwiększenie obu tych ofert.

Jak wynika z naszych obliczeń, do 12 lipca włącznie w KDPW zarejestrowano prawie 5,4 mld zł obligacji oszczędnościowych z bieżącej oferty, z czego prym wiodą antyinflacyjne czterolatki (2,3 mld zł) oraz papiery 12-miesięczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej (ponad 1,8 mld zł).

Tymczasem wyższe odsetki i nowe papiery w ofercie MF nie są jedynymi zmianami, jakie zajdą w tegorocznej ofercie obligacji detalicznych. Nadchodzi bowiem długo wyczekiwane przełamanie monopolu PKO BP. Jak pisaliśmy w miniony poniedziałek, w połowie września papiery oszczędnościowe zacznie też sprzedawać Bank Pekao. Zainteresowanie ich dystrybucją zgłosiło jednak też kilka innych instytucji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje