sobota, 13 lipca 2024

Newsroom

MF sprzedało 4,7 mld zł obligacji detalicznych we wrześniu

msd | 04 października 2023
Największe zainteresowanie inwestorów indywidualnych przyciągnęły we wrześniu antyinflacyjne czterolatki oraz stałokuponowe papiery trzyletnie. Ale wobec malejących stóp procentowych, to te drugie najwięcej zyskały na popularności.

Wrześniowa sprzedaż obligacji oszczędnościowych skarbu państwa nieznacznie przekroczyła 4,7 mld zł, wynika ze wstępnych obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW. Co prawda, to wynik słabszy niż w trzech ubiegłych miesiącach (5,0-6,1 mld zł), ale wtedy Ministerstwo Finansów proponowało promocyjne warunki zamiany, czym wyraźnie poprawiło sprzedaż papierów detalicznych (przed promocją popyt sięgał średnio 2,4 mld zł miesięcznie). 

Wyniki wrześniowej sprzedaży miały się więc nieźle, w czym zapewne pomogła decyzja RPP o zaskakująco wysokiej obniżce stóp procentowych. To zaś poprawiło atrakcyjność trzyletnich papierów stałokuponowych, a w nabywcach wzbudziło przekonanie, że od października MF pogorszy kierowaną do nich ofertę. Ostatecznie tak się jednak nie stało, a resort finansów między innymi utrzymał oprocentowanie trzylatek (stałe 6,85 proc.) oraz podniósł marże na dwuletnich papierach z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną, a także na cztero- i dziesięcioletnich seriach antyinflacyjnych (podobny krok wykonał także wobec papierów rodzinnych).

Choć najwyższą sprzedaż odnotowały we wrześniu obligacje czteroletnie (ok. 1,95 mld zł), to trudno nie dostrzec gwałtownego wzrostu zainteresowania stałokuponowymi trzylatkami. Popyt na nie sięgnął ok. 1,32 mld zł i po raz pierwszy był znacząco wyższy niż w przypadku – tracących na popularności – obligacji 12-miesięcznych z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną.

Według naszych wstępnych obliczeń, po dziewięciu miesiącach tego roku MF miało na koncie około 33,5 mld zł sprzedanych obligacji detalicznych wobec 49,9 mld zł rok wcześniej, gdy dla wyniku tego kluczowe okazało się odświeżenie oferty (między czerwcem a sierpniem ub.r. resort sprzedał w sumie 30,5 mld zł nowych obligacji oszczędnościowych). 

Ostateczne dane o wrześniowej sprzedaży MF prawdopodobnie opublikuje w okolicach połowy października.

W przyszłym roku resort finansów chce sprzedać papiery oszczędnościowe za około 31,9 mld zł, pozyskując z nich 7 mld zł netto (emisje minus wykupy). I to plan znacznie bardziej realny wobec tego, co zakładano na 2023 r., gdy początkowe wpływy brutto szacowano na 75,3 mld zł, później obniżając oczekiwania kolejno do 40,4 mld zł oraz 37 mld zł (w ujęciu netto założenia budżetowe ewoluowały od 41,3 mld zł wpływów, przez 18,5 mld zł do 14,9 mld zł).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje