poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Newsroom

NBP obniżył prognozę inflacji na przyszły rok

msd | 08 listopada 2023
Według najświeższej projekcji NBP, centralna ścieżka przyszłorocznego tempa wzrostu cen wynosi 4,7 proc. r/r wobec prognozowanych w lipcu 5,2 proc. r/r. W dłuższym horyzoncie inflacja może być jednak wyższa niż oczekiwano poprzednim razem.

Z 50-proc. prawdopodobieństwem przyszłoroczna inflacja znajdzie się w przedziale pomiędzy 3,2 a 6,2 proc. r/r, wynika z listopadowej projekcji NBP, której wstępny zarys opublikowano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Wcześniej w lipcu bank centralny prognozował przyszłoroczną inflację na 3,7-6,8 proc. Tym samym, centralna ścieżka wskaźnika CPI zmalała do 4,7 proc. r/r z wcześniejszych 5,2 proc. 

W zamian wyżej jednak kształtują się przewidywania na 2025 r., gdy inflacja miałaby mieścić się w przedziale 2,2-5,3 proc. r/r wobec prognozowanych poprzednio 2,1-5,1 proc. (wzrost centralnej ścieżki do 3,8 proc. r/r z 3,6 proc.). Ponadto horyzont projekcji wskaźnika CPI nie został wydłużony o kolejny rok, czego można by oczekiwać od listopadowej edycji prognoz banku centralnego.

„Kształtowanie się inflacji, zarówno w krótkim jak i średnim okresie, jest obarczone niepewnością, w tym związaną z przyszłą polityką fiskalną i regulacyjną” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Wbrew oczekiwanej przez większość ekonomistów obniżce stóp procentowych, na zakończonym w środę posiedzeniu Rada utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc.

„Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – napisano w komunikacie Rady.

Jak wyniku z komunikatu, najnowsze prognozy NBP przewidują wzrost PKB w 2024 i 2025 r. kolejno o 2,9 oraz 3,6 proc. wobec 2,4 i 3,3 proc., jakie przedstawiano w lipcowej projekcji. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej