czwartek, 04 marca 2021

Newsroom

Obligacyjny prospekt Bestu trafił do KNF

msd | 19 stycznia 2021
Windykator złożył w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt dla programu publicznych emisji papierów dłużnych o wartości 200 mln zł.

Informację o złożeniu przez Best wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego KNF ujawniła na swojej stronie internetowej we wtorek, choć – jak podano – sam wniosek miał trafić do nadzorcy jeszcze w ubiegłym tygodniu, 14 stycznia. Wtedy też spółka informowała, że finalizuje prace nad prospektem, który złoży do KNF „w najbliższych dniach”.

Wartość programu publicznych emisji Bestu ustalono na 200 mln zł. Na prowadzenie ofert spółka będzie miała 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia prospektu przez KNF.

Od ostatniej emisji obligacji Bestu (pomijając wewnątrzgrupowe zadłużenie) minęło blisko trzy lata. W samym tylko 2020 r. windykator spłacił zaś papiery warte około 226 mln zł, nadal jednak niewiele inwestując w pakiety wierzytelności (10,1 mln zł). Spółka chce to jednak zmienić. Podobnie jak inni windykatorzy, spodziewa się wzrostu podaży złych długów. W ich zakupie pomóc jej mają między innymi wpływy z planowanych emisji obligacji.

Na Catalyst znajduje się siedem serii obligacji Bestu, z czego cztery wygasają już w tym roku (łącznie 150 mln zł), a trzy kolejne w przyszłym (145,8 mln zł). Najbliższe wykupu papiery BST0321 i BST0421 sprzedający kwotują kolejno na 100,05 oraz 99,98 proc. nominału. Najdłuższa seria BST0922 wyceniana jest zaś na 99,9 proc., co oznacza 3,54 proc. rentowności brutto.

Trzy tygodnie przed gdyńską spółką swój obligacyjny prospekt złożyło w KNF także Kredyt Inkaso, windykator, w którym Best jest mniejszościowym akcjonariuszem.

Więcej wiadomości o Best S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje