sobota, 21 października 2017

Newsroom

Obroty obligacjami firm spadły w lipcu o 19,1 proc. r/r

msd | 08 sierpnia 2017
Lipcowy handel sesyjny korporacyjnymi papierami dłużnymi wyniósł 78,5 mln zł wobec 97,1 mln zł przed rokiem. Ponad 59 proc. wartości transakcji przypadało na emisje publiczne, co prawdopodobnie było rekordowym wynikiem.

Ponad 19-proc. spadkowi wartości handlu sesyjnego towarzyszył jednak wzrost liczby zawartych transakcji, o 18,6 proc. r/r do 5,04 tys. – wynika z danych GPW. Innymi słowy, średnia wartość operacji spadła z 25,8 tys. zł do 21,4 tys. zł. Jeśli zaś uwzględnić tylko detaliczną – przynajmniej z nazwy – część Catalyst, łączne obroty spadły tam o 19,7 proc. r/r do 69,8 mln zł, a przeciętna wartość transakcji zmalała z 20,7 tys. zł do 13,9 tys. zł.

Przy 46,7 mln zł obrotu papierami pochodzącymi z ofert publicznych (to już statystyki Obligacje.pl), ich udział w wartości transakcji wszystkimi obligacjami firm na Catalyst wyniósł 59,4 proc. wobec 33,1 proc. przed rokiem. Uwzględniając tylko detaliczną część rynku, było to 66,8 proc. wobec 36,9 proc. rok wcześniej. Tak czy inaczej, lipiec zapewne okazał się rekordowy pod względem udziału emisji publicznych w obrotach dłużnymi papierami firm na Catalyst (statystyki o handlu papierami z ofert publicznych nie są wystarczająco długie, ale prawdopodobieństwo, że w przeszłości osiągnięto lepszy wynik jest niskie).

W minionym miesiącu najwyższą wartość transakcji odnotowano na notowanych wyłącznie na rynku hurtowym BondSpot podporządkowanych obligacjach Banku Ochrony Środowiska. Obrót papierami BOS0724 sięgnął 8,6 mln zł. Wśród obligacji dostępnych na detalicznej części Catalyst prym wiodły dwie serie długu Kruka (KR10621 – 6,2 mln zł, KRU0321 – 3 mln zł), obie pochodzące z ofert publicznych. Podobnie zresztą, jak wiele innych serii znajdujących się w czołówce.

Wśród serii pochodzących z ofert prywatnych za ciekawostkę uznać można natomiast stosunkowo odległe miejsce papierów Cyfrowego Polsatu (CPS0721), którymi obrót sięgnął niespełna 0,9 mln zł. Jeszcze niedawno były to jedne z najpopularniejszych obligacji na Catalyst, jeśli zmierzyć wartością obrotu. Pierwsze sesje sierpnia wskazują, że godnym następcą długu Cyfrowego Polsatu pod względem wartości handlu okazać się mogą podporządkowane papiery PZU.

Co interesujące, w lipcu wartość transakcji pakietowych była wyższa od wartości handlu sesyjnego. Zdecydowały o tym dwie umówione transakcje wygasającymi w 2019 r. obligacjami Energii o łącznej wartości 87,4 mln zł (85 mln zł według nominału).

 • Wysyp bankowych emisji

  20 października 2017
  Uplasowane właśnie obligacje Pekao i PKO BP, to tylko dwie z wielu emisji bankowego długu ostatnimi czasy. Od początku II półrocza giełdowe banki pozyskały co najmniej 8,6 mld zł z papierów dłużnych, w tym ponad 43 proc. to obligacje podporządkowane.
  czytaj więcej
 • Kruk zwiększył spłaty o 36,1 proc. r/r

  10 października 2017
  W III kwartale windykator otrzymał 347 mln zł wpłat z tytułu obsługi nabytych portfeli wierzytelności wobec 255 mln zł przed rokiem.
  czytaj więcej
 • Obroty obligacjami firm wzrosły o 73,1 proc. r/r

  09 października 2017
  Wrześniowy handel korporacyjnym długiem na Catalyst sięgnął 179,5 mln zł. To zasługa wartych 70,4 mln zł transakcji obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Narastająco od początku roku dynamika obrotów niemal utknęła w miejscu.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (06.10)

  09 października 2017
  Ostatnie trzy tygodnie to duża zmiana w cenach obligacji notowanych na rynku Catalyst. Po wielu tygodniach systematycznego wzrostu, tym razem miała miejsce korekta, podczas której spadły ceny obligacji wielu interesujących emitentów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje