środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Obroty obligacjami firm spadły w lipcu o 19,1 proc. r/r

msd | 08 sierpnia 2017
Lipcowy handel sesyjny korporacyjnymi papierami dłużnymi wyniósł 78,5 mln zł wobec 97,1 mln zł przed rokiem. Ponad 59 proc. wartości transakcji przypadało na emisje publiczne, co prawdopodobnie było rekordowym wynikiem.

Ponad 19-proc. spadkowi wartości handlu sesyjnego towarzyszył jednak wzrost liczby zawartych transakcji, o 18,6 proc. r/r do 5,04 tys. – wynika z danych GPW. Innymi słowy, średnia wartość operacji spadła z 25,8 tys. zł do 21,4 tys. zł. Jeśli zaś uwzględnić tylko detaliczną – przynajmniej z nazwy – część Catalyst, łączne obroty spadły tam o 19,7 proc. r/r do 69,8 mln zł, a przeciętna wartość transakcji zmalała z 20,7 tys. zł do 13,9 tys. zł.

Przy 46,7 mln zł obrotu papierami pochodzącymi z ofert publicznych (to już statystyki Obligacje.pl), ich udział w wartości transakcji wszystkimi obligacjami firm na Catalyst wyniósł 59,4 proc. wobec 33,1 proc. przed rokiem. Uwzględniając tylko detaliczną część rynku, było to 66,8 proc. wobec 36,9 proc. rok wcześniej. Tak czy inaczej, lipiec zapewne okazał się rekordowy pod względem udziału emisji publicznych w obrotach dłużnymi papierami firm na Catalyst (statystyki o handlu papierami z ofert publicznych nie są wystarczająco długie, ale prawdopodobieństwo, że w przeszłości osiągnięto lepszy wynik jest niskie).

W minionym miesiącu najwyższą wartość transakcji odnotowano na notowanych wyłącznie na rynku hurtowym BondSpot podporządkowanych obligacjach Banku Ochrony Środowiska. Obrót papierami BOS0724 sięgnął 8,6 mln zł. Wśród obligacji dostępnych na detalicznej części Catalyst prym wiodły dwie serie długu Kruka (KR10621 – 6,2 mln zł, KRU0321 – 3 mln zł), obie pochodzące z ofert publicznych. Podobnie zresztą, jak wiele innych serii znajdujących się w czołówce.

Wśród serii pochodzących z ofert prywatnych za ciekawostkę uznać można natomiast stosunkowo odległe miejsce papierów Cyfrowego Polsatu (CPS0721), którymi obrót sięgnął niespełna 0,9 mln zł. Jeszcze niedawno były to jedne z najpopularniejszych obligacji na Catalyst, jeśli zmierzyć wartością obrotu. Pierwsze sesje sierpnia wskazują, że godnym następcą długu Cyfrowego Polsatu pod względem wartości handlu okazać się mogą podporządkowane papiery PZU.

Co interesujące, w lipcu wartość transakcji pakietowych była wyższa od wartości handlu sesyjnego. Zdecydowały o tym dwie umówione transakcje wygasającymi w 2019 r. obligacjami Energii o łącznej wartości 87,4 mln zł (85 mln zł według nominału).

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje