wtorek, 22 października 2024

Newsroom

Odbicie inflacji niższe od oczekiwań

msd | 31 lipca 2024
Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik cen towarów i usług wzrósł w lipcu do 4,2 proc. r/r z 2,6 proc. w czerwcu.

Spowodowane wyższymi rachunkami za energię i gaz odbicie inflacji w lipcu okazało się nieco niższe niż oczekiwali ekonomiści. Wstępny lipcowy odczyt to bowiem 4,2 proc. r/r przy konsensusie ustalonym na 4,4 proc. Przy czym, lipcowym prognozom towarzyszyła wyższa niż zwykle niepewność, by wspomnieć duży rozstrzał prognoz, mieszczących się przynajmniej między 3,4 a 4,7 proc. r/r.

„Za cały wzrost odpowiadało głównie wycofanie większości działań w ramach tzw. tarczy energetycznej. Do końca 2024 r. inflacja w przedziale 4,0-5,0 proc. r/r. Szczyt w I kwartale 2025 r. około 6 proc. r/r, do tego czasu stopy bez zmian” – napisali ekonomiści ING Banku.

Jak wynika z danych GUS, nośniki energii drożały w lipcu o 10 proc. r/r i 11,8 proc. m/m. 

Zdaniem ekonomistów mBanku, same tylko podwyżki cen prądu i gazu dołożyły 1,2 pkt proc. do wskaźnika CPI. Kolejne 0,1-0,2 pkt proc. dodać też jednak mogły podwyżki cen wody i ścieków, które pojawiać się mają także w kolejnych miesiącach.

Według ekonomistów Banku Pekao, rysuje się scenariusz, w którym inflacja będzie niższa niż ta z projekcji NBP. Oni sami prognozują zaś około 4,5 proc. r/r na grudzień tego roku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Utracona korelacja

    18 października 2024
    Notowania złota biją kolejne rekordy dzień po tym, jak Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, a rentowność obligacji amerykańskich po raz drugi, w kilkudniowym odstępie, walczy o pokonanie spadkowej (!) linii trendu. Tylko brak zaufania tłumaczy takie zachowanie rynku.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2024)

    17 października 2024
    We wrześniu obrót na Catalyst osiągnął 449,39 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wyniosła 516,77 mln zł. Było to też o 20,1 proc. mniej od obrotów wygenerowanych w sierpniu.
    czytaj więcej
  • Prognoza makroekonomiczna Saxo Banku

    15 października 2024
    Krótki okres wysokiej zmienności w lipcu i sierpniu, spowodowany odwróceniem carry trade japońskiego jena oraz słabymi danymi makroekonomicznymi z USA, sygnalizował pewną kruchość rynków, ale obecnie pozostają one spokojne z pozytywnym nastawieniem do aktywów o wysokim ryzyku, co wskazuje niski odczyt naszego indeksu turbulencji - pisze analityk duńskiego banku.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Niby nic, a jednak

    4 października 2024
    Powoli rozkręca się jesienny sezon emisji obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych. Zapisy zbiera Olivia Fin, a od poniedziałku dołączy do niej Kruk. Już teraz wartość ofert przekroczyła ubiegłoroczne. W tle nieznacznie, ale jednak osuwają się wyceny na Catalyst.
    czytaj więcej