środa, 08 maja 2024

Newsroom

Oprocentowanie obligacji detalicznych nie zmieni się w listopadzie

msd | 25 października 2021
Pomimo niedawnej podwyżki stóp procentowych przez RPP, resort finansów zdecydował o pozostawieniu oprocentowania oferowanych w listopadzie obligacji oszczędnościowych na dotychczasowym poziomie.

Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na dostosowanie oprocentowania papierów detalicznych do wyższych stóp procentowych i istotnie wyższych rentowności na rynku hurtowym. Oferowane w listopadzie trzymiesięczne obligacje nadal oprocentowane będą na stałe 0,5 proc. w skali roku, a kupon dla dwuletnich papierów wyniesie 1,0 proc.

Za trzyletni dług resort finansów zapłaci 1,1 proc. rocznie w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym, później zaś odsetki równe będą stopie WIBOR 6M. Antyinflacyjne papiery o cztero- i dziesięcioletnim okresie spłaty oprocentowane będą odpowiednio na 1,3 oraz 1,7 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, a po 12 miesiącach ich kupon będzie sumą GUS-owskiego wskaźnika inflacji i marży, ustalonej kolejno na 0,75 oraz 1,0 pkt proc. Podobną charakterystykę mają też obligacje sześcio- i dwunastoletnie (1,5 oraz 2 proc. w pierwszym roku, później 1,25 i 1,5 pkt proc. ponad inflacje), lecz te zarezerwowane są wyłącznie dla beneficjentów programu Rodzina 500 Plus.

Przez ostatni miesiąc, tj. od poprzedniego ustalenia warunków emisji detalicznych papierów, na rynku hurtowym rentowność dwuletnich papierów poszła w górę z 0,63 do 1,79 proc., pięcioletnich – z 1,48 do 2,36 proc., a dziesięcioletnich z 2,06 do 2,85 proc.

Po dziewięciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgała 32,6 mld zł, z czego 16,8 mld zł to gotówka krążąca nawet po kilka razy na papierach trzymiesięcznych. Na drugim miejscu były natomiast antyinflacyjne czterolatki (10,8 mld zł).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje