piątek, 30 września 2022

Newsroom

Ostre hamowanie popytu na hipoteki

msd | 07 września 2022
Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w sierpniu o 72,9 proc. r/r, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Liczba osób wnioskujących o kredyt spadła o 70,9 proc. r/r i 12,2 proc. m/m do 12,39 tys. w sierpniu. Tym samym była ona najniższa od początku 2007 r., tj. od momentu, kiedy BIK analizuje dane o rynku kredytowym.

- Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu pokazał, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. (…) Nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna - powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, cytowany w komunikacie.

Jak przypomina, liczba osób wnioskujących o kredyt hipoteczny regularnie spada od kwietnia 2021 r. Początkowo jednak mniejsza liczba wnioskodawców amortyzowana była przez wzrost średniej wartości oczekiwanego kredytu. Ale i ta systematycznie spada od pięciu miesięcy.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła w sierpniu 336,7 tys. zł, notując spadek o 2,8 proc. r/r oraz 0,9 proc. m/m. Według analityka BIK, kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek przeciętnej wartości oczekiwanej umowy, jak i liczby wnioskodawców.

Naturalnie rynek kredytów w sposób nierozerwalny powiązany jest z sytuacją deweloperów, którzy to z kolei są najliczniejszą grupą emitentów na rynku Catalyst (a prawdopodobnie także i poza nim). Według ostatnich danych, w samym tylko II kwartale sprzedaż mieszkań przez deweloperów mieszkaniowych z giełdowego rynku obligacji spadła o 45,9 proc. r/r do niewiele ponad 3,5 tys.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o płynność

  24 września 2022
  Jeśli jednocześnie tanieją obligacje, surowce i akcje, a drożeje tylko dolar, to sygnał, że najbardziej pożądanym aktywem stała się gotówka. Nie są to oczywiście dobre wiadomości dla emitentów obligacji, ani też ich posiadaczy.
  czytaj więcej
 • Obligacje deweloperów mieszkaniowych już nie są jednorodną grupą

  20 września 2022
  Od początku roku zmiennokuponowe papiery dłużne niektórych producentów mieszkań zostały przecenione o 4-7 pkt proc. To wystarczająco, żeby realne marże na wybranych seriach rozszerzyły się do ponad 7 pkt proc. powyżej WIBOR-u.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Gasnący rynek

  16 września 2022
  PGF uplasował emisję wartą 130 mln zł, a R.Power pozyskał 120 mln zł. To nie oznaki ożywienia rynku, na którym w sierpniu największą emisją była ta przeprowadzona przez Kruka i warta 60 mln zł. To potwierdzenie słabości popytu instytucjonalnego.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2022)

  16 września 2022
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 570,57 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wynosi 602,35 mln zł i o 35,6 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej