poniedziałek, 23 września 2024

Newsroom

Ostre hamowanie popytu na hipoteki

msd | 7 września 2022
Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w sierpniu o 72,9 proc. r/r, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Liczba osób wnioskujących o kredyt spadła o 70,9 proc. r/r i 12,2 proc. m/m do 12,39 tys. w sierpniu. Tym samym była ona najniższa od początku 2007 r., tj. od momentu, kiedy BIK analizuje dane o rynku kredytowym.

- Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu pokazał, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. (…) Nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna - powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, cytowany w komunikacie.

Jak przypomina, liczba osób wnioskujących o kredyt hipoteczny regularnie spada od kwietnia 2021 r. Początkowo jednak mniejsza liczba wnioskodawców amortyzowana była przez wzrost średniej wartości oczekiwanego kredytu. Ale i ta systematycznie spada od pięciu miesięcy.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła w sierpniu 336,7 tys. zł, notując spadek o 2,8 proc. r/r oraz 0,9 proc. m/m. Według analityka BIK, kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek przeciętnej wartości oczekiwanej umowy, jak i liczby wnioskodawców.

Naturalnie rynek kredytów w sposób nierozerwalny powiązany jest z sytuacją deweloperów, którzy to z kolei są najliczniejszą grupą emitentów na rynku Catalyst (a prawdopodobnie także i poza nim). Według ostatnich danych, w samym tylko II kwartale sprzedaż mieszkań przez deweloperów mieszkaniowych z giełdowego rynku obligacji spadła o 45,9 proc. r/r do niewiele ponad 3,5 tys.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Realizacja zysków

    20 września 2024

    Cięcie stóp przez Fed, choć przekroczyło oczekiwania przynajmniej części obserwatorów, zostało przyjęte wzrostem rentowności obligacji amerykańskich. Tak jak pisaliśmy przed tygodniem, rynek wycenił obniżkę z wyprzedzeniem i inwestorzy sprzedawali fakty.

    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2024)

    18 września 2024
    W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 567,89 mln zł, znacznie powyżej 12-miesięcznej średniej (507,32 mln zł) i aż o 59,2 proc. więcej od obrotów wygenerowanych w czerwcu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pewności nie ma

    13 września 2024
    Inflacja w USA spadła do 2,5 proc., co podgrzałoby dyskusję o głębokości przyszłych obniżek stóp, gdyby nie fakt, że gros tego spadku to jednak ceny energii, w szczególności ropy. Inflacja bazowa trzyma się mocno i wyniosła 3,2 proc. Rentowność dziesięciolatek trzyma się niewiele wyżej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pod dyktando popytu

    7 września 2024
    O włos, ale jednak. Rentowność 10- i 30-letnich obligacji USA spadła na moment poniżej dołków z początku sierpnia, co można interpretować jako przygotowania do zbliżającego się posiedzenia Fed (w połowie miesiąca). Ekonomiści dyskutują o skali obniżek, a inwestorzy podejmują grę.
    czytaj więcej