czwartek, 25 kwietnia 2024

Newsroom

Ostre hamowanie popytu na hipoteki

msd | 07 września 2022
Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w sierpniu o 72,9 proc. r/r, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Liczba osób wnioskujących o kredyt spadła o 70,9 proc. r/r i 12,2 proc. m/m do 12,39 tys. w sierpniu. Tym samym była ona najniższa od początku 2007 r., tj. od momentu, kiedy BIK analizuje dane o rynku kredytowym.

- Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu pokazał, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. (…) Nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna - powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, cytowany w komunikacie.

Jak przypomina, liczba osób wnioskujących o kredyt hipoteczny regularnie spada od kwietnia 2021 r. Początkowo jednak mniejsza liczba wnioskodawców amortyzowana była przez wzrost średniej wartości oczekiwanego kredytu. Ale i ta systematycznie spada od pięciu miesięcy.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła w sierpniu 336,7 tys. zł, notując spadek o 2,8 proc. r/r oraz 0,9 proc. m/m. Według analityka BIK, kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek przeciętnej wartości oczekiwanej umowy, jak i liczby wnioskodawców.

Naturalnie rynek kredytów w sposób nierozerwalny powiązany jest z sytuacją deweloperów, którzy to z kolei są najliczniejszą grupą emitentów na rynku Catalyst (a prawdopodobnie także i poza nim). Według ostatnich danych, w samym tylko II kwartale sprzedaż mieszkań przez deweloperów mieszkaniowych z giełdowego rynku obligacji spadła o 45,9 proc. r/r do niewiele ponad 3,5 tys.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej