wtorek, 05 grudnia 2023

Newsroom

Ostre hamowanie popytu na hipoteki

msd | 07 września 2022
Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w sierpniu o 72,9 proc. r/r, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Liczba osób wnioskujących o kredyt spadła o 70,9 proc. r/r i 12,2 proc. m/m do 12,39 tys. w sierpniu. Tym samym była ona najniższa od początku 2007 r., tj. od momentu, kiedy BIK analizuje dane o rynku kredytowym.

- Odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w sierpniu pokazał, że wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe. (…) Nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom, nadal nie widać na horyzoncie żadnych oznak odbicia od dna - powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, cytowany w komunikacie.

Jak przypomina, liczba osób wnioskujących o kredyt hipoteczny regularnie spada od kwietnia 2021 r. Początkowo jednak mniejsza liczba wnioskodawców amortyzowana była przez wzrost średniej wartości oczekiwanego kredytu. Ale i ta systematycznie spada od pięciu miesięcy.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu wyniosła w sierpniu 336,7 tys. zł, notując spadek o 2,8 proc. r/r oraz 0,9 proc. m/m. Według analityka BIK, kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek przeciętnej wartości oczekiwanej umowy, jak i liczby wnioskodawców.

Naturalnie rynek kredytów w sposób nierozerwalny powiązany jest z sytuacją deweloperów, którzy to z kolei są najliczniejszą grupą emitentów na rynku Catalyst (a prawdopodobnie także i poza nim). Według ostatnich danych, w samym tylko II kwartale sprzedaż mieszkań przez deweloperów mieszkaniowych z giełdowego rynku obligacji spadła o 45,9 proc. r/r do niewiele ponad 3,5 tys.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej