sobota, 23 marca 2019

Newsroom

OT Logistics wydłużyło termin spłaty wartych 100 mln zł obligacji

msd | 05 listopada 2018
Termin wykupu zapadających za dwa tygodnie papierów serii D wydłużono o dwa lata, do listopada 2020 r. Decyzja przeszła przede wszystkim głosami dwóch funduszy emerytalnych.

Napisać, że obligatariusze zdecydowali o wydłużeniu terminu spłaty z pewnością byłoby pewnym nadużyciem. Na zgromadzeniu obligatariuszy papierów dłużnych serii D o wartości 100 mln zł stawili się bowiem właściciele obligacji wartych 53,7 mln zł, z czego 30 mln zł przypadało na Allianz OFE, a kolejne 20 mln zł to dług należący do MetLife OFE. 

Za wydłużeniem okresu spłaty oddano głosy z obligacji wartych nominalnie 50,37 mln zł przy sprzeciwach z papierów o wartości 3,33 mln zł. Przeciw przesunięciu terminu spłaty głosowały przede wszystkim posiadające wspólnego pełnomocnika fundusze zarządzane przez BPS TFI (2,02 mln zł), Bank Spółdzielczy w Jaworze i spółka AHS Inwestycje. Ponadto głos na „nie” oddał też fundusz Saturn Depozytowy FIZ i jedna osoba fizyczna.

Tak czy inaczej, warunki obligacji OTS1118 zostały zmienione. Nie tylko w zakresie przesunięcia terminu spłaty, ale i wyłączenia w latach 2018-2019 dwóch kowenantów finansowych (wskaźników dług netto/EBITDA oraz rentowności EBITDA). Dodano natomiast dwa nowe kowenanty. Pierwszy zobowiązuje OT Logistics do przeprowadzenia – już wcześniej zapowiadanej – oferty obligacji serii H na kwotę co najmniej 100 mln zł. Drugi zaś stanowi, że obecni obligatariusze serii D mają objąć przynajmniej 50 mln zł z nowej emisji, której opłacenie zostałoby przeprowadzone na zasadzie potrącenia wierzytelności ze starszych obligacji OTS1118.  

Przed OT Logistics jeszcze jedno zgromadzenie obligatariuszy. W najbliższą środę do przesunięcia terminu spłaty i zmiany warunków emisji przedstawiciele spółki będą przekonywać też właścicieli papierów serii F o wartości 25,45 mln zł. Tym razem chodzi jednak o dług pierwotnie wygasający w lutym 2020 r.

Równolegle do negocjacji w sprawie rolowania obligacyjnego zadłużenia OT Logistics prowadzi też rozmowy z bankami, które ciągną się jeszcze o I połowy tego roku. W ostatnich dniach października spółka po raz kolejny przesunęła terminy spłaty kredytów, tym razem do 16 listopada. Wtedy też wygasać będą warte 17,9 mln zł nienotowane na Catalyst obligacje serii G, które w całości posiada jeden z zamkniętych funduszy korporacyjnego długu.

W poniedziałek obligacje OTS1118 wyceniane są na 72 proc. nominału, ale przy symbolicznym tylko obrocie. Właściciela zmieniła jedna obligacja (nominał to 1 tys. zł). Pod koniec października, jeszcze przed wydłużeniem okresu spłaty, notowania papierów OTS1118 ocierały się i o 50 proc. nominału, ale również przy bardzo skromnych obrotach. 

Więcej wiadomości o OT Logistics S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje