sobota, 19 lipca 2025

Newsroom

Październikowa inflacja wzrosła do 5 proc. r/r

msd | 31 października 2024
Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 5,0 proc. r/r wobec 4,9 proc. we wrześniu.

Tym razem wstępny odczyt wskaźnika CPI okazał się zbieżny z konsensusem ekonomistów, wyznaczonym właśnie na poziomie około 5,0 proc. r/r.

Jak wynika z danych GUS, na przestrzeni ostatniego roku rosły przede wszystkim ceny energii (11,5 proc. r/r), a także żywności i napoi bezalkoholowych (4,9 proc.), przy całkowicie niezmienionych cenach paliw. O ile te pierwsze tłumaczyć można częściowym odmrożeniem cen energii, to kwestia żywności i paliw – wg ekonomistów ING – wynikać ma z drogich warzyw oraz niskiej zeszłorocznej bazy na paliwach (cud na Orlenie, uszkodzone pompy dystrybutory, etc.) 

„Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4,1-4,2 proc. r/r. RPP pozostawi stopy bez zmian do II kwartału 2025 r.” – przewidują ekonomiści ING Banku.

Tymczasem w stosunku do września ceny rosły w październiku o 0,3 proc. m/m, na co składała się drożejąca żywność (0,7 proc. m/m) oraz energia (0,3 proc.), ale przy wyraźnie taniejących paliwach (-2,2 proc.).

„W listopadzie, ze względu na efekty bazy, inflacja powinna się nieznacznie obniżyć. Skala wzrostu inflacji w 2025 r. zależeć będzie od decyzji co do cen energii” – zauważają ekonomiści PKO BP.

Kwestią ewentualnego mrożenia cen energii na przyszły rok rząd może zająć się w czwartek.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Japońskie strachy

    18 lipca 2025
    Rentowność obligacji Japonii osiągnęła nienotowane nigdy poziomy w przypadku obligacji trzydziesto- i czterdziestoletnich, a w przypadku dziesięcioletnich wspięła się powyżej 1,55 proc., czyli najwyżej od 2008 r. Chcielibyśmy mieć takie problemy? Cóż, wszystko zależy od skali.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Odbicie deweloperów

    11 lipca 2025
    Prawie wszystkie obligacje Ghelamco wróciły do notowań powyżej 90 proc. (z nawet 60 proc. dwa miesiące wcześniej), poprawiły się też notowania Cavatiny. Raporty sprzedażowe wskazują z kolei na umiarkowanie, ale jednak udany II kwartał dla deweloperów mieszkaniowych.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2025)

    11 lipca 2025
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 569,24 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (571,83 mln zł) i o 5,5 proc. mniej miesiąc do miesiąca.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ubywa emisji korporacyjnych

    4 lipca 2025
    Liczba emisji obligacji korporacyjnych przedsiębiorstw nie związanych z branżą finansową spadła od szczytu o ponad 30 proc. licząc w ujęciu dwunastomiesięcznym. Za to ponownie spadła wartość obliczanego przez nas indeksu defaultów.
    czytaj więcej