sobota, 12 kwietnia 2025

Newsroom

Październikowa inflacja wzrosła do 5 proc. r/r

msd | 31 października 2024
Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 5,0 proc. r/r wobec 4,9 proc. we wrześniu.

Tym razem wstępny odczyt wskaźnika CPI okazał się zbieżny z konsensusem ekonomistów, wyznaczonym właśnie na poziomie około 5,0 proc. r/r.

Jak wynika z danych GUS, na przestrzeni ostatniego roku rosły przede wszystkim ceny energii (11,5 proc. r/r), a także żywności i napoi bezalkoholowych (4,9 proc.), przy całkowicie niezmienionych cenach paliw. O ile te pierwsze tłumaczyć można częściowym odmrożeniem cen energii, to kwestia żywności i paliw – wg ekonomistów ING – wynikać ma z drogich warzyw oraz niskiej zeszłorocznej bazy na paliwach (cud na Orlenie, uszkodzone pompy dystrybutory, etc.) 

„Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4,1-4,2 proc. r/r. RPP pozostawi stopy bez zmian do II kwartału 2025 r.” – przewidują ekonomiści ING Banku.

Tymczasem w stosunku do września ceny rosły w październiku o 0,3 proc. m/m, na co składała się drożejąca żywność (0,7 proc. m/m) oraz energia (0,3 proc.), ale przy wyraźnie taniejących paliwach (-2,2 proc.).

„W listopadzie, ze względu na efekty bazy, inflacja powinna się nieznacznie obniżyć. Skala wzrostu inflacji w 2025 r. zależeć będzie od decyzji co do cen energii” – zauważają ekonomiści PKO BP.

Kwestią ewentualnego mrożenia cen energii na przyszły rok rząd może zająć się w czwartek.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Skok rentowności obligacji USA

    11 kwietnia 2025
    Niecodzienny obrazek na rynku obligacji - wyprzedaży papierów amerykańskich towarzyszyło umocnienie obligacji europejskich. To najpewniej próby zdyskontowania ulgowego potraktowania Europy przez Donalda Trumpa. Ale samym USA inwestorzy odpuszczać nie zamierzają.
    czytaj więcej
  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej