czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Październikowa inflacja wzrosła do 5 proc. r/r

msd | 31 października 2024
Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 5,0 proc. r/r wobec 4,9 proc. we wrześniu.

Tym razem wstępny odczyt wskaźnika CPI okazał się zbieżny z konsensusem ekonomistów, wyznaczonym właśnie na poziomie około 5,0 proc. r/r.

Jak wynika z danych GUS, na przestrzeni ostatniego roku rosły przede wszystkim ceny energii (11,5 proc. r/r), a także żywności i napoi bezalkoholowych (4,9 proc.), przy całkowicie niezmienionych cenach paliw. O ile te pierwsze tłumaczyć można częściowym odmrożeniem cen energii, to kwestia żywności i paliw – wg ekonomistów ING – wynikać ma z drogich warzyw oraz niskiej zeszłorocznej bazy na paliwach (cud na Orlenie, uszkodzone pompy dystrybutory, etc.) 

„Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4,1-4,2 proc. r/r. RPP pozostawi stopy bez zmian do II kwartału 2025 r.” – przewidują ekonomiści ING Banku.

Tymczasem w stosunku do września ceny rosły w październiku o 0,3 proc. m/m, na co składała się drożejąca żywność (0,7 proc. m/m) oraz energia (0,3 proc.), ale przy wyraźnie taniejących paliwach (-2,2 proc.).

„W listopadzie, ze względu na efekty bazy, inflacja powinna się nieznacznie obniżyć. Skala wzrostu inflacji w 2025 r. zależeć będzie od decyzji co do cen energii” – zauważają ekonomiści PKO BP.

Kwestią ewentualnego mrożenia cen energii na przyszły rok rząd może zająć się w czwartek.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej