sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

„Płynne” aktywa – raport miesięczny DM NWAI

Piotr Miliński i Marek Żmudzin, analitycy DM NWAI | 5 lipca 2016
Przez kilka ostatnich miesięcy, obligacje na Catalyst imponowały niską wrażliwością na zmienne nastroje na rynkach akcyjnych. Seria spokojnych wzrostów cen w czerwcu dobiegła jednak końca.

Notowania

Implikowane rentowności podskoczyły dla 56 proc. notowanych papierów, co mogłoby sygnalizować awersję inwestorów do ryzykownych aktywów. O braku paniki świadczy jednak zmiana zero discount margin (implikowana premia ponad WIBOR), która po przeważeniu obrotami wyniosła zaledwie +5 bps.

Na tle rynku pozytywnie wyróżniła się Multimedia (MMP0520). Obligacje spółki cieszyły się dużą popularnością w następstwie publikacji informacji o możliwym przejęciu emitenta przez Liberty Global, właściciela UPC. Pierwsza reakcja rynku była bardzo pozytywna, ale do rentowności oferowanych przez Cyfrowy Polsat (zero-DM 224bps) było daleko. Niestety, pod koniec miesiąca handel zamarł, a spread rozszerzył się do poziomu 320 bps (bid) i 270 bps (ask).

Referendalne zamieszanie i związana z nim aprecjacja CHF odświeżyły obawy o wypłacalność Getin Noble. Istotnie przeceniona została większość papierów podporządkowanych banku, a mediana rentowności notowanych serii podskoczyła o 48 bps.

Zwracamy również uwagę na utrzymującą się dysproporcję między obligacjami ROG0218 i ROB0218, wyemitowanymi przez Robyg. Poza inną stopą bazową (WIBOR 3M vs WIBOR 6M), serie różnią się opcją wcześniejszego wykupu przysługującą spółce. Ostatnie emisje Robygu wskazują na duży popyt na obligacje dewelopera, co może go skłonić do skorzystania z prawa i refinansowania obligacji w najbliższym terminie. Wykup w sierpniu wymagałby od Robygu zapłaty 0,7-proc. premii, która następnie będzie spadała o 0,1 pkt proc. co kwartał. Kupon dla serii ROG0218 to WIBOR 3M + 4 pkt proc., podczas gdy plasowanie ostatnich emisji wymagało jedynie premii w wysokości 2,3-2,8 ppkt proc. (w zależności od zabezpieczenia). Deweloper zapowiedział już emisję do 100 mln PLN, która ma trafić na rynek jeszcze w lipcu.

Tytuł czerwcowego miesięcznika nawiązuje do informacji o likwidacji OFE, która będzie miała istotny wpływ na rynek obligacji. Jej wstępne założenia przedstawiamy na str. 3.

Obroty

Mimo regresu w porównaniu do ubiegłych miesięcy, czerwcowe obroty na Catalyst należy ocenić pozytywnie. Wartość handlu sesyjnego wyniosła 183,2 mln PLN, z czego aż 133 mln PLN (+21 proc. m/m) przypadło na obligacje korporacyjne. Za słaby wynik odpowiadają obroty na papierach skarbowych, które zamknęły się kwotą 46mln złotych (-48 proc. m/m). Dużym zainteresowaniem cieszyły się niedawno wprowadzone do obrotu papiery Aliora (ALR0522) i Kruka (KRU0521). W obu przypadkach zanotowano wzrost cen istotnie powyżej poziomów emisyjnych.

Na pierwszy rzut oka imponująco wygląda obrót pakietowy (600 mln PLN), jednak wynika on niemal wyłącznie z transakcji wykupu obligacji przez Energę. Spółka po negocjacjach uzgodniła z wierzycielami wcześniejszy wykup obligacji serii A o nominale 558 mln PLN po cenie 102,85 proc.

Debiuty na Catalyst i nowe emisje

W czerwcu na Catalyst debiut miało 15 nowych serii obligacji. Pomijając BGK, największym debiutem były obligacje Kruka o wartości nominalnej 135 mln PLN. Pierwsze notowanie miały również dwie serie Atala, obie o wartości po 40 mln PLN. Do obrotu wprowadzono także papiery m.in. Medicalgorithmics (50 mln PLN), Getin Noble Banku (35 mln PLN), Vantage Development (35 mln PLN, trzy serie) oraz Robygu (30 mln PLN).

Bardzo dużą aktywnością w tym miesiącu charakteryzował się rynek nowych emisji. PKN Orlen przeprowadził emisję euroobligacji o wartości 750 mln EUR. Za siedmioletnie papiery będzie płacił 2,5 proc. według stałego kuponu. Oferta została zwiększona z pierwotnych 500 mln EUR ze względu na wysoki popyt zgłoszony przez inwestorów. Wśród innych znaczących emisji możemy wyróżnić Eurobank (250 mln PLN), Kruk (115 mln PLN, dwie emisje), Ferratum (25 mln EUR), Benefit Systems (70 mln PLN), Archicom (55 mln PLN), MCI Capital (54,5 mln PLN), Bank Pocztowy (50 mln PLN), MW Trade (30,3 mln PLN), Victoria Dom (20 mln PLN), PCC Exol (20 mln PLN) oraz Best (20 mln PLN). DM NWAI przeprowadził w czerwcu emisję obligacji ZM Kania, z której spółka pozyskała 50 mln PLN.

Na zakończenie: mieszkaniówka na fali

W ostatnich miesiącach, deweloperzy mieszkaniowi coraz śmielej wychodzą po finansowanie obligacyjne. Poniżej prezentujemy wykres z efektywnymi rentownościami emitentów z sektora, który może posłużyć za bazę przy ocenie nowych emisji prywatnych i publicznych. W zestawieniu uwzględniono wyłącznie kursy transakcyjne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze