poniedziałek, 13 maja 2024

Newsroom

Podkarpacki Bank Spółdzielczy skomentował wyceny obligacji

| 24 lutego 2016
PBS w Sanoku ocenia swoją sytuację jako „dobrą” i podkreśla, że nie zaszły żadne negatywne zdarzenia, o których by nie informował. Jednoznacznie wskazuje także, że jego kondycja w żaden sposób nie jest podobna do tej w SK Bank, który upadł.

Nietypowy, zwłaszcza jak na bank, komunikat bieżący odnoszący się do wycen obligacji ma związek „z publikacjami prasowymi”. W środę temat ten porusza Gazeta Giełdy Parkiet. Serwis Obligacje.pl sygnalizował problem ponad dwa tygodnie temu, gdy rentowność serii PBS1021 przekroczyła 18 proc. (obecnie to 16 proc.).

W opublikowanym komunikacie bieżącym PBS wskazuje, że jego aktualna sytuacja finansowa jest „stabilna i nie rodzi jakiegokolwiek ryzyka”. Bank podkreślił także, że nie posiada w bilansie jakichkolwiek obligacji korporacyjnych, a jego sytuacji nie należy porównywać z upadłym Spółdzielczym Bankiem Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. To z kolei sugestia do nieprawidłowości, jakie towarzyszyły udzielaniu kredytów przez największy bank spółdzielczy w kraju (nawiasem mówiąc po upadłości SK Banku miano to przypadło PBS w Sanoku).

Bank zaznacza też, że tworzy rezerwy na złe kredyty zgodnie z wymogami. Będąc jednak przy kredytach warto wspomnieć, że PBS finansował Topmedical (d. PTI) czy Zakłady Mięsne Mysław, spółki wobec których toczą się postępowania upadłościowe.

Podkarpacki BS wskazuje także, że Komisja Nadzoru Finansowego nie podejmuje wobec niego żądnych czynności nadzorczych.

Mimo przedstawienia swojej oceny kondycji finansowej zarząd banku – jak napisano – uznał, że nie będzie wchodził w polemikę z przedstawionymi publikacjami.

Własną opinię inwestorzy będą mogli wyrobić sobie 17 marca, gdy pojawi się sprawozdanie finansowe podsumowujące ubiegły rok.

W obrocie na Catalyst znajduje się sześć serii podporządkowanych obligacji PBS w Sanoku. Inwestorzy wyceniają je od 60 do 89,99 proc., za wyjątkiem serii PBS0225 (100 proc. w transakcji pakietowej). Rentowności wynoszą od 7,3 do 19,4 proc. brutto. 

Więcej wiadomości o Podkarpacki Bank Spółdzielczy

Więcej wiadomości kategorii Catalyst