piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Burza przed ciszą

Emil Szweda, Obligacje.pl | 13 kwietnia 2018
Publiczna emisja PCC Rokita będzie miała miejsce w ciekawym dla rynku momencie. Otoczenie teoretycznie sprzyja stałemu oprocentowaniu, ale nastawienie detalicznych inwestorów do obligacji korporacyjnych może się zmienić.

Te korzystne okoliczności rynkowe, to spadek rentowności obligacji skarbowych. Dziesięcioletnie dały w czwartek nurka poniżej poziomu 3 proc. (pierwszy raz od końcówki 2016 r.), by w piątek wynurzyć się nieznacznie powyżej. Ponieważ amerykańskie 10-latki dają 2,84 proc. (to akurat poziom najwyższy od dwóch tygodni) różnica w rentownościach spadła do kilkunastu punktów bazowych. Ale w USA oczekiwane są kolejne podwyżki stóp procentowych, w Polsce coraz częściej mówi się o ich hipotetycznym obniżeniu np. za dwa lata. Takie warunki oczywiście sprzyjają papierom o stałym oprocentowaniu, a takie właśnie – tradycyjnie – zaoferuje PCC Rokita. Wydłużenie okresu wykupu do siedmiu lat (sześcioletnie papiery sprzedawały się znakomicie) można w tych warunkach odczytać nawet jako ich dodatkową zaletę.

Z drugiej strony na inwestorów silny wpływ może mieć sytuacja wokół obligacji GetBacku. OFE NN poinformowało w środę o zejściu poniżej 5 proc. w ogólnej liczbie akcji i kurs na GPW ponownie ruszył na południe, a za nim notowania obligacji. W piątek prawie wszystkie publiczne emisje publiczne GetBacku taniały o dwucyfrowe wartości, wyjątkiem była GBK0921, gdzie po prostu zabrakło płynności. Najpłynniejsza seria (GBK0520 – akurat ta, którą objął także OFE NN) wyceniana była na pół godziny przed końcem sesji poniżej 55 proc. po spadku o 22 pkt proc. przy wolumenie przekraczającym 1 proc. wielkości serii. Taki wolumen publiczne emisje osiągają zwykle po miesiącu handlu, a i to, tylko te zaliczane do najpłynniejszych.

Nie wiemy jakie będą rozstrzygnięcia. Zaledwie tydzień temu zarząd GetBacku prezentował stoicki spokój i zapewniał, że w spółce nie ma presji na szybkie pozyskanie kapitału. Rynek widzi to zupełnie inaczej, ale rynek bywa omylny. Co prawda notowania w okolicach 50 proc. rzadko kończyły się w historii Catalyst happy endem, ale bywały i takie przypadki. W 2012 r. Oshee wykorzystało podobnie niskie notowania do skupu obligacji z rynku na kilka miesięcy przed wykupem (wcześniej przeprowadzając emisję akcji). Chodziło jednak o jedną serię, wartą 6 mln zł. Jeśli GetBack ma środki do dyspozycji, powinien rozważyć ulokowanie ich we własne papiery, które dają 40 proc. rentowności. Nawet w branży wierzytelności to zwrot robiący wrażenie.

Do rzeczy jednak. Jeśli GetBackowi uda się szybko opanować sytuację, zaufania inwestorów nie odbuduje równie szybko. Pytanie tylko, czy przy okazji nie zmienią oni nastawienia do całego rynku. Spółka twierdzi, że uplasowała papiery w większości wśród indywidualnych inwestorów, wśród nich zapewne są i tacy, którzy brali udział także w emisjach innych emitentów. Do pomysłów kolejnych inwestycji będą podchodzili ostrożniej niż do tej pory. W dłuższym terminie rynkowi wyjdzie to na dobre, w krótszym jednak, burza wokół GetBacku może wywołać ciszę na rynku pierwotnym. 

Naprawdę trudno przewidzieć, czy nastawienie inwestorów ulegnie trwałej przemianie. Ani upadłość Ganta, ani plaga defaultów z lat 2012-2013 nie powstrzymały rozwoju rynku, ani dopływu inwestorów czy emitentów. Teraz środowisko jest jednak inne, a spadające notowania to „tylko” wyraz oczekiwań rynku względem przyszłości GetBack. Fakty są jeszcze przed nami.

  • PCC Rokita ze stratą w III kw.

    15 listopada 2024
    W wyniku niesprzyjającej sytuacji rynkowej chemiczna grupa osiągnęła w III kwartale pierwszą od co najmniej kilkunastu lat stratę netto. Mimo równoległego wzrostu zadłużenia, jej sytuacja finansowa wciąż pozostawała jednak znacznie lepsza niż przed okresem prosperity z lat 2021-2022.
    czytaj więcej
  • Spółka Rokity i Exolu pożyczy 344 mln zł

    11 października 2024
    Podmiot będący wspólnym przedsięwzięciem chemicznych spółek z grupy PCC zawarł umowy kredytowe, z których większość środków trafi na finansowanie budowy nowego zakładu.
    czytaj więcej
  • Lekka poprawa wyników PCC Rokity

    22 sierpnia 2024
    Choć drugi kwartał upłynął chemicznej grupie pod znakiem delikatnej poprawy rentowności, to z powodu wypłaty dywidendy jej dług netto po raz pierwszy od trzech lat przekroczył równowartość 12-miesięcznego zysku EBITDA.
    czytaj więcej
  • Przedstawiciele Abrisu z zarzutami w sprawie GetBacku

    15 lipca 2024
    Dwóch przedstawicieli funduszu Abris Capital Partners usłyszało prokuratorskie zarzuty wyrządzenia Capitei (d. GetBackowi) szkody majątkowej o łącznej wartości co najmniej 1,37 mld zł.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej