poniedziałek, 01 maja 2017

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Firmy na razie mogą tylko pomarzyć o naprawdę długich obligacjach

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 17 lutego 2017
Emisja 30-letnich papierów skarbowych przy wysokim popycie to z naszej lokalnej perspektywy sukces Ministerstwa Finansów. Tymczasem na rozwiniętych rynkach obligacji na tak długie tenory liczyć mogą też firmy.

Podczas gdy w USA firmy wypuszczają papiery dłużne z 20-, 30-, a niekiedy nawet 100-letnim okresem spłaty, w Polsce emitenci muszą zadowolić się zwykle obligacjami nie dłuższymi niż pięć do siedmiu lat. Wyjątek stanowić mogą listy zastawne czy obligacje podporządkowane banków, co bezpośrednio wynika z ich konstrukcji. W każdym razie naprawdę długie papiery dla polskich przedsiębiorstw pozostają na razie w sferze marzeń, mimo że pod względem prawnym nic nie stoi na przeszkodzie. Wszak nowa ustawa o obligacjach dopuszcza nawet emisję papierów wieczystych.Polski rynek dłużnych papierów korporacyjnych oczywiście nie jest na tyle dojrzały, żeby z dnia na dzień pojawiły się na nim obligacje z 20- czy 30-letnimi tenorami. Nie widać na nim specjalnie ani emitentów z odpowiednią historią, ani potencjalnych nabywców, najpewniej ubezpieczycieli. Natomiast wobec trwającego trendu wydłużania okresów spłaty z czasem doczekamy się, jak pierwsze firmy nie będące bankami szerzej zaoferują dług na około 10 lat. Warunek konieczny to jednak wzrost płynności na rynku wtórnym.

Na razie życie na Catalyst płynie powoli, a żadna transakcja, choćby na kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie przejdzie niezauważona. Najbardziej jaskrawym przykładem płynnościowej posuchy pozostaje w minionym tygodniu debiut obligacji Bestu. Choć w styczniowej ofercie publicznej popyt wyczerpał dostępną pulę papierów już pierwszego dnia, to na jakikolwiek handel podczas pierwszej sesji przyszło czekać kilka godzin, a całkowity obrót z trzech transakcji na debiucie tylko nieznacznie przekroczył 12 tys. zł. Szczęśliwie, w przyszłości może się to zmienić, bo starsze emisje Bestu, które nawiasem mówiąc ostatnio podrożały, wciąż pozostają w gronie relatywnie bardziej płynnych na Catalyst.

Na rynku pierwotnym zakończono natomiast kolejną ofertę publiczną, piątą w tym roku i zarazem trzecią bezprospektową, czyli taką, którą przy kwocie do równowartości 2,5 mln euro prowadzić można na podstawie samego memorandum informacyjnego. Producent gier The Farm 51 Group pozyskał w ten sposób 4,2 mln zł z oferty na 3-5 mln zł. Na razie więc w tym roku inwestorzy podchodzą do emisji bezprospektowych z pewną ostrożnością (wcześniej w niepełnej kwocie zamknęły się oferty Victorii Dom i Fachowcy.pl Ventures). Dla równowagi należy jednak dodać, że pod koniec ubiegłego roku z powodzeniem uplasowano w pełni trzy inne oferty memorandowe.

Zmienny popyt w przypadku małych emisji publicznych to bezpośredni efekt większego zróżnicowania wśród tego rodzaju ofert. Nie będzie niczym nowym, jeśli stwierdzimy, że wśród emisji memorandowych nie brakuje propozycji wyłącznie dla inwestorów o podwyższonym apetycie na ryzyko. Zresztą same spółki też robią wiele, żeby inwestorzy traktowali oferty memorandowe jak propozycje gorszego sortu, czego w ostatnich dniach byliśmy świadkami. Publikacja sprawozdania finansowego na niewiele ponad godzinę przed zamknięciem trwających ponad dwa tygodnie zapisów na obligacje, czy trzykrotnie wyższa strata niż kilkanaście dni wcześniej prognozowano podczas przyjmowania zapisów, nie są bynajmniej działaniami budującymi społeczność lojalnych inwestorów.

 • Victoria Dom wprowadziła na Catalyst emisję publiczną

  28 kwietnia 2017
  Do obrotu na GPW trafiły wyemitowane w lutym czteroletnie niezabezpieczone papiery dłużne, za które deweloper płaci 4,25 pkt proc. ponad WIBOR 3M.
  czytaj więcej
 • Best wychodzi za granicę

  24 kwietnia 2017
  Pierwszym krajem, o który windykator rozszerzy dotychczasową działalność, będą Włochy. Best właśnie założył tam nową spółkę celową.
  czytaj więcej
 • Best zwiększył inwestycje i spłaty

  13 kwietnia 2017
  W I kwartale windykator przeznaczył na nowe portfele wierzytelności o 75 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem. Spłaty z portfeli własnych grupy wzrosły w tym czasie o 24 proc.
  czytaj więcej
 • Wyższe zadłużenie Bestu

  12 kwietnia 2017
  Windykacyjna grupa zwiększyła dług netto o 100,3 mln zł w IV kwartale i o 124,9 mln zł w całym minionym roku. Skutkiem tego był wzrost wskaźnika zadłużenia, bo mimo rosnących wyników z działalności podstawowej na końcowym zysku oraz wysokości kapitałów zaważył odpis na akcje Kredyt Inkaso.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rekord emisji jednak padnie

  28 kwietnia 2017
  Choć rynek dużych emisji prospektowych rozwija się powoli, to deklaracja PKN Orlen, który planuje przeprowadzenie emisji publicznych, zdaje się przesądzać, że w tym roku padnie rekord wartości przeprowadzonych ofert tego typu.
  czytaj więcej
 • Wyższe rentowności po wygranej Macrona

  27 kwietnia 2017
  Rentowności 10-letnich obligacji Niemiec silnie wzrosły w reakcji na wynik pierwszej rundy wyborów we Francji. Po wyeliminowaniu politycznego ryzyka, uwaga kieruje się z powrotem ku fundamentom ekonomicznym.
  czytaj więcej
 • Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Chiny wystawiają licencje bankom z USA

  15 lutego 2017
  Chiński rynek obligacji, trzeci na świecie pod względem wielkości, pozostaje w tyle tylko za Japonią i USA. Chińskie władze podejmują jednak kolejne kroki w kierunku jego dalszego otwarcia. W ubiegłym tygodniu Pekin wystawił licencje dwóm bankom z USA, JP Morgan i Citigroup i ma nadzieję, że krok ten wzmocni rynek tak zwanych obligacji „panda”.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI: Brak przełomu

  14 lutego 2017
  Hossa, która w styczniu zawitała na rynku akcji warszawskiej giełdy, jak zwykle nie miała większego przełożenia na rynek Catalyst. Patrząc sumarycznie, polskie obligacje skarbowe jak również obligacje korporacyjne, nie odnotowały wzmożonych ruchów cenowych. Większe zmiany można było zaobserwować jedynie w przypadku wybranych sektorów.
  czytaj więcej

Emisje