niedziela, 26 września 2021

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Mały eksperyment

Emil Szweda, Obligacje.pl | 28 maja 2021
Na przetargu w środę NBP nieoczekiwanie nie kupił żadnych obligacji skarbowych zadowalając się antycovidowymi papierami BGK. Zaskoczony rynek podbił rentowność naszych 10-latek o 20 punktów, mimo niewielkich zmian na rynkach bazowych.

Jak zwykle, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, by udało się opisać ją w jednym zdaniu. NBP nie kupił obligacji skarbowych na przetargu w Dniu Matki, a rentowności poszły mocno w górę po tym wydarzeniu, ale rynki bazowe trochę jednak w tym pomogły. Rentowność niemieckich bundów spadła do wsparcia w okolicach -0,2 proc., skąd należało się spodziewać odbicia (i faktycznie, doszło do niego w czwartek). Również w USA sprzedający wyprowadzili wartą kilka punktów kontrę, ale w piątek – mimo wyższego niż oczekiwano odczytu inflacji w USA – rentowności na rynkach bazowych wracały do wcześniejszych wartości, natomiast nasze dziesięciolatki strat nie odrobiły, ale utrzymały się względnie wysoko. 

To wydarzenie może jeszcze okazać się niezbyt istotnym incydentem, po którym nasze papiery będą poruszały się pod dyktando ważniejszych od siebie papierów, ale też ilustruje dwie rzeczy. Po pierwsze nieprzewidywalność działań NBP kosztuje uczestników rynku sporo nerwów i pieniędzy, a w dłuższym terminie może poważnie odbić się na rentownościach. Na razie nikt nie wie, dlaczego NBP nie kupował – mimo zapowiedzi – papierów skarbowych. Po drugie, reakcja rynku daje też pojęcie, co może się stać, jeśli banki centralne ograniczą ingerencje rynkowe (skup aktywów). Altea Spinozzi, analityk Saxo Banku, komentując wyniki ostatniej aukcji 15-letnich obligacji Niemiec, pytała, czy w ogóle ktoś poza EBC kupuje jeszcze niemieckie obligacje? Niemieckie piętnastolatki mimo dodatniej rentowności zanotowały najniższy w historii wskaźnik bid to cover (1,06x).

Sygnałów ostrzegawczych nie brakuje, ale póki rynki są nadpłynne, rentowności są w miarę bezpieczne. W miarę, bo jest jeszcze inflacja, która może rozbić poczucie bezpieczeństwa. Przy inflacji rzędu 3-5 proc. trudno będzie przekonać inwestorów, że 1-2 proc. rentowności na dziesięcioletnich papierach to doskonały interes, tylko dlatego, że od lat rentowność nie sięgała tak wysoko. 

Płynność wylewa się z rynku skarbowego na korporacyjny. Orlen uplasował kolejną emisję obligacji „zrównoważonego rozwoju” na 0,5 mld EUR, a zapisy sięgnęły 3 mld EUR. Inwestorzy mieli pochodzić z 26 krajów. Wprawdzie zarząd Orlenu uważa przychylne nastawienie inwestorów za wyraz zaufania do „silnych fundamentów i kompleksowego podejścia do zagadnień ESG”, ale inwestorom nie chodzi raczej ani o jedno, ani o drugie. Rynki są nadpłynne, a jednocześnie inwestorzy boją się obligacji skarbowych, bo ich rentowność wciąż jest niska, a ryzyko zakończenia skupu aktywów jako konsekwencji wzrostu inflacji rośnie.

Sezon publikacji raportów kwartalnych potwierdził to, co wiedzieliśmy już wcześniej. Emitenci obligacji obecni na Catalyst mają mocne bilanse i wielu z nich zdołało obniżyć wskaźniki zadłużenia mimo trzeciej fali pandemii, która tak mocno dotknęła świat i Polskę akurat w I kwartale. Rynek obligacji korporacyjnych pozostaje więc bardzo mocny. W ostatnich dniach o sukcesach w plasowaniu długu informowały Pekabex (40 mln zł), Pozbud (18 mln zł), Ghelamco (80 mln zł) i wspomniany wyżej PKN Orlen. Nic nie zapowiada, aby ten dobry dla emitentów okres miał się szybko skończyć.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Fed dał odpowiedź

  24 września 2021
  Default Evergrande okazał się, póki co, wydarzeniem o skutkach ograniczonym do lokalnego rynku. Znacznie większe przełożenie na zachowanie inwestorów miał komunikat Fed, który w zasadzie potwierdził, że stałe oprocentowanie nie jest teraz najlepszym rozwiązaniem dla kupujących dług.
  czytaj więcej
 • Chiński deweloper może zatrząść rynkiem wysokodochodowych obligacji

  21 września 2021
  Deweloper Evergrande prawdopodobnie nie jest odpowiednikiem Lehman Brothers. Jego ewentualne bankructwo nie zagraża stabilności systemu finansowego, ale może mieć negatywne reperkusje dla obligacji korporacyjnych z rynków wschodzących.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2021)

  20 września 2021
  W sierpniu obrót obligacjami korporacyjnymi na Catalyst wyniósł 70,9 mln zł. To o 27,4 proc. mniej niż w lipcu. To również znacząco poniżej 12-miesięcznej średniej.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Skarbówki kradną show

  17 września 2021
  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgnęła 3,7 mld zł w sierpniu i już prawie 29 mld zł od początku roku. Dla porównania publiczne emisje certyfikatów funduszy obligacji korporacyjnych przynoszą ostatnio mniej niż 1 mln zł.
  czytaj więcej