wtorek, 17 września 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Skarbowe osłabią korporacyjne

Emil Szweda, Obligacje.pl | 02 sierpnia 2019
4,15 proc. z najbezpieczniejszych papierów dostępnych dla inwestorów indywidualnych? Tak, to jest możliwe i już we wrześniu takie może być oprocentowanie czteroletnich obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją.

GUS szacuje, że inflacja w lipcu wyniosła 2,9 proc. Jeśli wstępny odczyt zostanie potwierdzony w połowie miesiąca oficjalnymi danymi, obligacje oszczędnościowe wchodzące we wrześniu w nowe okresy odsetkowe otrzymają nowe, podwyższone oprocentowanie. Od 4,15 proc. w przypadku papierów czteroletnich, po 4,9 proc. dla obligacji dwunastoletnich (mowa o pierwszym lub kolejnym roku życia obligacji, w pierwszym roku oprocentowanie obligacji – także tych indeksowanych inflacją – jest stałe i wynosi od 2,4 proc. (czterolatki) po 3,2 proc. (12-letnie). 

Popularność obligacji indeksowanych inflacją rośnie jak na drożdżach. Od początku roku do końca maja (ostatnie dostępne dane) zadłużenie skarbu państwa z emisji czteroletnich obligacji wzrosło o ponad 21 proc., a w ciągu trzech i pół roku blisko pięciokrotnie. Wbrew pozorom dla rynku obligacji korporacyjnych nie jest to dobra wiadomość, choć w przeszłości zwykliśmy sądzić, że inwestorzy indywidualni, którzy zaznajomili się z tematem inwestowania w obligacje skarbowe przejdą – przynajmniej w części – na rynek korporacyjny. Tym razem trend może być odwrotny. 4,15 proc. to odpowiednik oprocentowania na poziomie WIBOR 3M plus 2,43 proc. Taki zysk przy minimalnym, najniższym z możliwych (oczywiście nie każdy musi ten pogląd podzielać) ryzyku oferują papiery skarbowe. A korporacyjne? Obligacje emitowane przez PKO Bank Hipoteczny dają WIBOR 6M plus 0,6 pkt proc. marży, czyli 2,43 proc. Kruk wystartuje w sierpniu z emisją publiczną obligacji oprocentowanych na 3,5 pkt proc ponad WIBOR 3M (5,22 proc.). Przy całej sympatii dla Kruka – oferowana premia ponad oprocentowanie obligacji skarbowych jest po prostu zbyt skromna.

Oczywiście jest w tej logice dużo uproszczeń. Nie wiadomo jeszcze, czy inflacja faktycznie wzrosła do 2,9 proc. (zwykle jednak wstępne odczyty pokrywają się z oficjalnymi danymi), ani jak długo się utrzyma. Prezes NBP uważa, że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ wzrost cen płodów rolnych w niewielkim stopniu przekłada się całościowe wydatki konsumentów, nie każdy z nich może jednak liczyć na 500 tys. rocznych premii i bonusów. Perspektywa Kowalskiego, otrzymującego medianę wynagrodzenia lub mniej jest zupełnie inna i kto chodzi na zakupy, płaci rachunki i korzysta z różnego rodzaju usług doskonale wie, że jego wydatki wzrosły mocniej niż o 2,9 proc. w skali roku.

Przy oprocentowaniu obligacji oszczędnościowych przekraczającym 4 proc. bledną także dokonania funduszy obligacji korporacyjnych (średnia stopa zwrotu to 2,4 proc. na koniec czerwca). Hossa, czy też może raczej należałoby już mówić o panice zakupów, na rynku obligacji skarbowych podbije wyniki funduszy, które lokują w nich nadwyżki płynnościowe. Pytanie jak długo może utrzymać się ujemna rentowność 30-letnich obligacji niemieckiego rządu albo 2,1 proc. rentowności polskich papierów dziesięcioletnich. Indywidualny inwestor raczej nie jest w stanie przewidzieć trendów na rynkach obligacji skarbowych i jeśli miałby analizować szanse na zysk w funduszach obligacji korporacyjnych i obligacjach indeksowanych inflacją, jest spora szansa, że bardziej spodoba mu się to drugie rozwiązanie.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Wzrost rentowności

  13 września 2019
  Od 3 września (na długo przed ogłoszeniem decyzji ECB) rentowność obligacji skarbowych wyraźnie rośnie, tak na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Czwartkowy komunikat nie zmienił tego trendu.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2019)

  10 września 2019
  Obroty w lipcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 239,52 milionów zł, czyli o 35,1 milionów zł więcej niż 12-miesięczna średnia. Były większe o 1 proc. w porównaniu do lipca i aż o 115,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Popyt nadal istnieje

  06 września 2019
  Inwestorzy złożyli zapisy warte 55 mln zł na obligacje Kruka w emisji do 25 mln zł. Trzy lata temu nikogo by to nie dziwiło, dziś jest informacją, że inwestorzy indywidualni nadal są zainteresowani tą klasą aktywów, choć skala jest już inna niż przed laty.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Więcej zaufania do GNB

  30 sierpnia 2019
  Getin Noble Bank wykupił pierwszą i największą emisję publiczną z drugiego programu emisji publicznych wartą 172 mln zł, co podniosło notowania także kolejnych serii. Inwestorzy oceniają ryzyko jako niższe, ale wciąż istotne.
  czytaj więcej

Emisje