środa, 13 listopada 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Skarbowe osłabią korporacyjne

Emil Szweda, Obligacje.pl | 02 sierpnia 2019
4,15 proc. z najbezpieczniejszych papierów dostępnych dla inwestorów indywidualnych? Tak, to jest możliwe i już we wrześniu takie może być oprocentowanie czteroletnich obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją.

GUS szacuje, że inflacja w lipcu wyniosła 2,9 proc. Jeśli wstępny odczyt zostanie potwierdzony w połowie miesiąca oficjalnymi danymi, obligacje oszczędnościowe wchodzące we wrześniu w nowe okresy odsetkowe otrzymają nowe, podwyższone oprocentowanie. Od 4,15 proc. w przypadku papierów czteroletnich, po 4,9 proc. dla obligacji dwunastoletnich (mowa o pierwszym lub kolejnym roku życia obligacji, w pierwszym roku oprocentowanie obligacji – także tych indeksowanych inflacją – jest stałe i wynosi od 2,4 proc. (czterolatki) po 3,2 proc. (12-letnie). 

Popularność obligacji indeksowanych inflacją rośnie jak na drożdżach. Od początku roku do końca maja (ostatnie dostępne dane) zadłużenie skarbu państwa z emisji czteroletnich obligacji wzrosło o ponad 21 proc., a w ciągu trzech i pół roku blisko pięciokrotnie. Wbrew pozorom dla rynku obligacji korporacyjnych nie jest to dobra wiadomość, choć w przeszłości zwykliśmy sądzić, że inwestorzy indywidualni, którzy zaznajomili się z tematem inwestowania w obligacje skarbowe przejdą – przynajmniej w części – na rynek korporacyjny. Tym razem trend może być odwrotny. 4,15 proc. to odpowiednik oprocentowania na poziomie WIBOR 3M plus 2,43 proc. Taki zysk przy minimalnym, najniższym z możliwych (oczywiście nie każdy musi ten pogląd podzielać) ryzyku oferują papiery skarbowe. A korporacyjne? Obligacje emitowane przez PKO Bank Hipoteczny dają WIBOR 6M plus 0,6 pkt proc. marży, czyli 2,43 proc. Kruk wystartuje w sierpniu z emisją publiczną obligacji oprocentowanych na 3,5 pkt proc ponad WIBOR 3M (5,22 proc.). Przy całej sympatii dla Kruka – oferowana premia ponad oprocentowanie obligacji skarbowych jest po prostu zbyt skromna.

Oczywiście jest w tej logice dużo uproszczeń. Nie wiadomo jeszcze, czy inflacja faktycznie wzrosła do 2,9 proc. (zwykle jednak wstępne odczyty pokrywają się z oficjalnymi danymi), ani jak długo się utrzyma. Prezes NBP uważa, że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ wzrost cen płodów rolnych w niewielkim stopniu przekłada się całościowe wydatki konsumentów, nie każdy z nich może jednak liczyć na 500 tys. rocznych premii i bonusów. Perspektywa Kowalskiego, otrzymującego medianę wynagrodzenia lub mniej jest zupełnie inna i kto chodzi na zakupy, płaci rachunki i korzysta z różnego rodzaju usług doskonale wie, że jego wydatki wzrosły mocniej niż o 2,9 proc. w skali roku.

Przy oprocentowaniu obligacji oszczędnościowych przekraczającym 4 proc. bledną także dokonania funduszy obligacji korporacyjnych (średnia stopa zwrotu to 2,4 proc. na koniec czerwca). Hossa, czy też może raczej należałoby już mówić o panice zakupów, na rynku obligacji skarbowych podbije wyniki funduszy, które lokują w nich nadwyżki płynnościowe. Pytanie jak długo może utrzymać się ujemna rentowność 30-letnich obligacji niemieckiego rządu albo 2,1 proc. rentowności polskich papierów dziesięcioletnich. Indywidualny inwestor raczej nie jest w stanie przewidzieć trendów na rynkach obligacji skarbowych i jeśli miałby analizować szanse na zysk w funduszach obligacji korporacyjnych i obligacjach indeksowanych inflacją, jest spora szansa, że bardziej spodoba mu się to drugie rozwiązanie.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Nieustające zmiany

  08 listopada 2019
  Wykres rentowności obligacji skarbowych z ostatnich miesięcy coraz bardziej przypomina haczyk wędkarski – rentowności, które spadały od października do końca wakacji, teraz są najwyżej od lipca.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: 9,5 proc. ze skarbówek

  31 października 2019
  Tyle wycisnął w ostatnich 12 miesiącach jeden z funduszy zarządzanych przez PZU wyspecjalizowany w inwestycjach w długoterminowe obligacje skarbowe. Wynik wspomogły decyzje Fed i EBC.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Odtykanie rynku

  25 października 2019
  Ghelamco Invest złożyło nowy prospekt emisyjny w tym z nadzieją na jego zatwierdzenie jeszcze w IV kwartale. W połowie listopada wejdzie w życie nowela ustawy o ofercie, co powinno zmobilizować rynek do przeprowadzania większej liczby emisji.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Obligacji życie po życiu

  18 października 2019
  Znowelizowana w tym tygodniu ustawa o ofercie publicznej może znacząco odmienić rynek obligacji w Polsce. To szansa na swojego rodzaju restart po wzmocnieniu systemów bezpieczeństwa. Nigdy jednak nie wiadomo, czy po restarcie system wstanie.
  czytaj więcej

Emisje