środa, 08 kwietnia 2020

Newsroom

Polski rząd kusi obligacjami – komentarz Generali Investments TFI

Adam Szymko, Generali Investments TFI | 25 lutego 2020
Udany przetarg zamiany i prefinansowania 73 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2020 r. utrzymuje nas w pozytywnym nastawieniu do polskich obligacji skarbowych - mówi zarządzający GI TFI.

Adam Szymko, Generali Investments TFIEpidemia koronawirusa rzuca cień na wcześniejsze prognozy i budzi niepewność co do perspektyw globalnego wzrostu PKB. Mimo tego „minutki” z posiedzenia FOMC (amerykański odpowiednik RPP) pokazały umiarkowanie pozytywne nastawienie do perspektyw globalnego wzrostu PKB. FED jednak nie wyklucza obniżenia stóp procentowych ze względu na koronawirusa. Jeden z członków komisji widzi szansę na obniżenie stóp w perspektywie najbliższych trzech do sześciu miesięcy. Eksperci wyceniają obniżkę na czerwcowym posiedzeniu o 25 p.b. na 92 proc. Wspiera to spadek rentowności na rynkach bazowych. Kurs EUR/USD znalazł się na trzyletnim minimum, osiągając poziom 1,078. Nałożyło to presję na waluty rynków wschodzących. Jednak zjawisko hunting for yield (poszukiwania dodatnich rentowności w świecie gdzie ponad 20 proc. obligacji o ratingu inwestycyjnym charakteryzuje się ujemną rentownością) wciąż pozwoliło na spadek rentowności wybranych obligacji gospodarek wschodzących (np. Meksyk, Rosja, Tajlandia).

Rynki finansowe uważnie przyglądają się wyborom prezydenckim w USA

W Stanach Zjednoczonych tematem numer jeden są zbliżające się wybory prezydenckie. Po stronie demokratów panuje zamieszanie. Największym poparciem elektoratu Partii Demokratycznej cieszy się Bernie Sanders. Zaskoczeniem jest wysokie poparcie dla Pete’a Buttigiega. Lidera wyścigu poznamy już 3 marca podczas Super Wtorku. Dla obligacji rynków wschodzących istotne znaczenie będzie miało to, kto zostanie przeciwnikiem Donalda Trumpa. Jeśli nominację otrzymają Michael Bloomberg lub Pete Buttiegieg, to wzrośnie skłonność do ryzyka. Pojawi się też jednak perspektywa nieznacznie mocniejszego dolara. Zwycięstwo urzędującego prezydenta to skierowanie się w stronę euroobligacji rynków wschodzących (czyli w twardej walucie) i silny dolar. Negatywnym scenariuszem dla obligacji emerging markets byłby wybór Elizabeth Warren lub Berniego Sandersa.

Widzimy dobre perspektyw dla polskich obligacji

W zeszłym roku w uniwersum emerging markets tylko trzy rynki zanotowały spadek zaangażowania inwestorów zagranicznych w lokalne obligacje skarbowe: Turcja, Sri Lanka i Polska (o ok. 35 mld zł). W międzyczasie miecz Damoklesa w postaci orzeczenia TSUE w sprawie kredytów frankowych oraz wybory parlamentarne, które odbyły się bez istotnej licytacji na programy socjalne, zdematerializowały ryzyko tkwiące w segmencie polskich obligacji skarbowych. Zatem spread (różnica) rentowności do niemieckiego bunda w wysokości 2,5 proc. jest atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. W świetle udanego przetargu zamiany i prefinansowania 73 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2020 rok utrzymujemy pozytywne nastawienie do polskich obligacji skarbowych. W segmencie obligacji o zmiennym kuponie szczególnie atrakcyjnie wyglądają obligacje z środka krzywej. Pewnym zaskoczeniem dla rynku było ujawnienie, że na ostatnim posiedzeniu RPP trzech członków głosowało za podwyżką stóp procentowych (Ł. Hardt, E. Gatnar i K. Zubelewicz). Znając jednak ultra-gołębie wypowiedzi pozostałych członków z ostatnich miesięcy, a nawet lat, ciężko znaleźć kogokolwiek kto mógłby do nich dołączyć. Scenariuszem bazowym jest utrzymanie poziomu stóp do końca 2022 roku.

Mieszane polityki pieniężne w gospodarkach wschodzących

Ujemna realna stopa procentowa na Węgrzech (odczyt inflacyjny za styczeń: 4,7 proc.) spowodowała presję na forincie. Węgierski bank centralny, prowadzący ultra-gołębią politykę pieniężną, zareagował na rynku pieniężnym i fx-swapów. Dla rynków było to oczywistym jastrzębim sygnałem – w ślad za tym rentowności obligacji węgierskich dramatycznie wzrosły (węgierska 10-latka w pewnym momencie aż o 40 p.b.). Jednak gdy EUR/HUF spadł z poziomu 340 na 330, rynek obligacji uznał, że to wystarczająca aprecjacja, w ślad za czym rentowności spadły o 20 p.b. w porównaniu do lutowego szczytu. Politykę pieniężną węgierskiego banku centralnego można podsumować cytatem z Seneki: Temu, kto nie wie do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr.

Z kolei w Tajlandii sytuacja zgoła inna: dodatnia realna stopa procentowa i zagrożenie koronawirusem (który już się odbił na turystyce tego kraju odpowiadającej za 20 proc. jego PKB) sprawił, że tajski bank centralny obniżył stopę procentową z 1,25 do 1 proc. Spowodowało to spadek rentowności obligacji na całej tajskiej krzywej.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Uciec, ale dokąd?

  03 kwietnia 2020
  Strategia spieniężania wszystkiego co się da, odbiła się na rentownościach obligacji także tych firm, które mają na kontach więcej gotówki niż zobowiązań do spłaty w najbliższych 12 miesiącach. Mocno trzymają się papiery skarbowe.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kup się sam

  27 marca 2020
  Na Catalyst prawie wszystkie obligacje notowane są poniżej nominału. Prawie, bo ceny 100 proc. lub wyżej widnieją jako aktualne także w przypadku transakcji przeprowadzonych w ub.r. lub wcześniej, a w najlepszym wypadku w pierwszej połowie marca i dotyczą nielicznych papierów bankowych.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2020)

  23 marca 2020
  Catalyst kolejny miesiąc z rzędu notuje obrót mniejszy od 12-miesięcznej średniej. W lutym wyniósł 173,3 mln zł. Oznacza to spadek w porównaniu ze styczniem o 17,7 proc., a w porównaniu z poprzednim rokiem spadek o 37,6 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Odwaga zdrożała

  20 marca 2020
  Lekko licząc 2 bln dolarów warte są programy pomocowe opracowane przez rządy państw zmagających się z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nawet w świecie monstrualnego zadłużenia nie można bezkarnie pozyskać takich sum.
  czytaj więcej

Emisje