środa, 29 maja 2024

Newsroom

Popyt na obligacje oszczędnościowe przebił 7 mld zł w październiku

msd | 06 listopada 2023
Według wstępnych szacunków, październikowa sprzedaż detalicznych papierów skarbu państwa sięgnęła 7,1 mld zł, z czego blisko jedna trzecia trafiła do inwestorów po 26 października, gdy resort finansów ogłosił obniżkę oprocentowania w listopadzie.

Według obliczeń Obligacje.pl, do 3 listopada włącznie w KDPW zarejestrowano 7,11 mld zł papierów oszczędnościowych z październikowej oferty, w tym prawie 2,88 mld zł przypadało na czteroletnie obligacje antyinflacyjne. Wysokim zainteresowaniem cieszyły się też stałokuponowe trzylatki (2,05 mld zł) oraz 10-letnie papiery emerytalne (1,08 mld zł).

Październikowa sprzedaż obligacji detalicznych okazuje się być trzecim najlepszym wynikiem w historii, w czym bez wątpienia pomogły oferowane warunki. Mimo wrześniowej obniżki stóp procentowych o 75 pkt bazowych, resort finansów utrzymał wyjściowe oprocentowanie obligacji w październiku, a dla papierów zmiennokuponowych jeszcze podniósł marże. 

Nie bez znaczenia było też przyspieszenie decyzji zakupowych w związku z zapowiedzią obniżki oprocentowania od listopada. Według naszych szacunków, od momentu ogłoszenia listopadowej oferty w kilka dni inwestorzy kupili papiery skarbowe za około 2,2 mld zł. Dość wspomnieć, że tylko z czwartku na piątek w KDPW przybyło blisko 690 mln zł zarejestrowanych obligacji z październikowej oferty, co zdaje się potwierdzać, że ostatnie dni obfitowały duże zakupy. 

Narastająco po 10 miesiącach tego roku, MF miało na koncie 40,6 mld zł sprzedanych obligacji skarbowych wobec 53,1 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, który stał pod znakiem nowej oferty, zapewniającej chwilowy szał na papiery oszczędnościowe (w trzy wakacyjne miesiące sprzedano ich łącznie za 30,5 mld zł). Zresztą część ze sprzedanych wówczas 12-miesięcznych serii resort finansów niedawno musiał rolować poprzez zaoferowanie inwestorom dodatkowego upustu w cenie zamiany.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje