wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Prezes NBP za pozostawieniem stóp bez zmian w tym roku

msd | 8 lutego 2024
Według Adam Glapińskiego, ewentualne wnioski o zmianę stóp procentowych nie uzyskają w tym roku wymaganej większości.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy inflacja może wrócić do celu NBP, wynika ze słów Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, jeszcze w marcu CPI znaleźć się może w pobliżu 2,5 proc., a „prawie na pewno” będzie poniżej 3 proc. Lecz w drugiej połowie tego roku wskaźnik inflacji powinien zacząć rosnąć. O skali tego ruchu – według prezesa NBP – decydować będą czynniki fiskalne i regulacyjne, w tym przede wszystkim scenariusze związane z ewentualnymi decyzjami o utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność oraz dalszym zamrożeniu cen energii. 

Według Adama Glapińskiego, napływające dane i oczekiwania banku centralnego nie dają widoków na zmianę stóp procentowych w tym roku.

- Nie widzę jakichś perspektyw, żeby powstała większość (w Radzie – red.) za obniżką stóp procentowych, jeśli do końca roku wszystkie dane będą sią tak rozwijać, jak przewidujemy. Mogą się pojawić głosy w Radzie za obniżkami, natomiast nie przewiduję, żeby to była większość – powiedział przewodniczący RPP podczas czwartkowej konferencji.

Jak uzupełnił, nie widzi on także szans na przegłosowanie ewentualnych wniosków o podniesienie stóp.

- (…) Niepewność jest tak duża, że decyzje podejmujemy z posiedzenia na posiedzenie – zastrzegł także Adam Glapiński.

W minioną środę RPP zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej