sobota, 27 lipca 2024

Newsroom

Prezes NBP za pozostawieniem stóp bez zmian w tym roku

msd | 08 lutego 2024
Według Adam Glapińskiego, ewentualne wnioski o zmianę stóp procentowych nie uzyskają w tym roku wymaganej większości.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy inflacja może wrócić do celu NBP, wynika ze słów Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, jeszcze w marcu CPI znaleźć się może w pobliżu 2,5 proc., a „prawie na pewno” będzie poniżej 3 proc. Lecz w drugiej połowie tego roku wskaźnik inflacji powinien zacząć rosnąć. O skali tego ruchu – według prezesa NBP – decydować będą czynniki fiskalne i regulacyjne, w tym przede wszystkim scenariusze związane z ewentualnymi decyzjami o utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność oraz dalszym zamrożeniu cen energii. 

Według Adama Glapińskiego, napływające dane i oczekiwania banku centralnego nie dają widoków na zmianę stóp procentowych w tym roku.

- Nie widzę jakichś perspektyw, żeby powstała większość (w Radzie – red.) za obniżką stóp procentowych, jeśli do końca roku wszystkie dane będą sią tak rozwijać, jak przewidujemy. Mogą się pojawić głosy w Radzie za obniżkami, natomiast nie przewiduję, żeby to była większość – powiedział przewodniczący RPP podczas czwartkowej konferencji.

Jak uzupełnił, nie widzi on także szans na przegłosowanie ewentualnych wniosków o podniesienie stóp.

- (…) Niepewność jest tak duża, że decyzje podejmujemy z posiedzenia na posiedzenie – zastrzegł także Adam Glapiński.

W minioną środę RPP zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek emitenta

    26 lipca 2024
    Przeciętna marża w tegorocznych emisjach detalicznych obligacji korporacyjnych notuje spadek niemal o 0,8 pkt proc. r/r. Emitenci coraz chętniej korzystają bowiem z niewyczerpanego popytu, jak i relatywnie wysokich cen na rynku wtórnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2024)

    24 lipca 2024
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 567,21 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (442,28 mln zł) i o 10,3 proc. więcej niż w maju.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

    19 lipca 2024
    Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

    12 lipca 2024
    Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
    czytaj więcej