sobota, 02 marca 2024

Newsroom

Prezes NBP za pozostawieniem stóp bez zmian w tym roku

msd | 08 lutego 2024
Według Adam Glapińskiego, ewentualne wnioski o zmianę stóp procentowych nie uzyskają w tym roku wymaganej większości.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy inflacja może wrócić do celu NBP, wynika ze słów Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, jeszcze w marcu CPI znaleźć się może w pobliżu 2,5 proc., a „prawie na pewno” będzie poniżej 3 proc. Lecz w drugiej połowie tego roku wskaźnik inflacji powinien zacząć rosnąć. O skali tego ruchu – według prezesa NBP – decydować będą czynniki fiskalne i regulacyjne, w tym przede wszystkim scenariusze związane z ewentualnymi decyzjami o utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność oraz dalszym zamrożeniu cen energii. 

Według Adama Glapińskiego, napływające dane i oczekiwania banku centralnego nie dają widoków na zmianę stóp procentowych w tym roku.

- Nie widzę jakichś perspektyw, żeby powstała większość (w Radzie – red.) za obniżką stóp procentowych, jeśli do końca roku wszystkie dane będą sią tak rozwijać, jak przewidujemy. Mogą się pojawić głosy w Radzie za obniżkami, natomiast nie przewiduję, żeby to była większość – powiedział przewodniczący RPP podczas czwartkowej konferencji.

Jak uzupełnił, nie widzi on także szans na przegłosowanie ewentualnych wniosków o podniesienie stóp.

- (…) Niepewność jest tak duża, że decyzje podejmujemy z posiedzenia na posiedzenie – zastrzegł także Adam Glapiński.

W minioną środę RPP zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Zbliża się spadek marż

  01 marca 2024
  Nie ma powodów, aby emitenci oferowali te same warunki emisji obligacji, skoro popyt przekracza planowane wartości emisji nawet czterokrotnie. Tym bardziej, że obecne koszty zadłużenia zaczynają emitentów coraz mocniej uwierać.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kłopotliwy spadek inflacji

  23 lutego 2024
  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu oprocentowanie niższe niż resort finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około… 84 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Miliard popytu

  16 lutego 2024
  Mamy połowę lutego, a wartość popytu zgłoszonego przez inwestorów w emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona odbiorców na podstawie prospektów emisyjnych, przekroczyła właśnie 1 mld zł, licząc od początku roku.
  czytaj więcej
 • Styczniowa inflacja sprawiła niespodziankę

  15 lutego 2024
  Według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 3,9 proc. r/r wobec rynkowego konsensusu na poziomie 4,2 proc.
  czytaj więcej