sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Prezes NBP za pozostawieniem stóp bez zmian w tym roku

msd | 08 lutego 2024
Według Adam Glapińskiego, ewentualne wnioski o zmianę stóp procentowych nie uzyskają w tym roku wymaganej większości.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy inflacja może wrócić do celu NBP, wynika ze słów Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, jeszcze w marcu CPI znaleźć się może w pobliżu 2,5 proc., a „prawie na pewno” będzie poniżej 3 proc. Lecz w drugiej połowie tego roku wskaźnik inflacji powinien zacząć rosnąć. O skali tego ruchu – według prezesa NBP – decydować będą czynniki fiskalne i regulacyjne, w tym przede wszystkim scenariusze związane z ewentualnymi decyzjami o utrzymaniu zerowej stawki VAT na żywność oraz dalszym zamrożeniu cen energii. 

Według Adama Glapińskiego, napływające dane i oczekiwania banku centralnego nie dają widoków na zmianę stóp procentowych w tym roku.

- Nie widzę jakichś perspektyw, żeby powstała większość (w Radzie – red.) za obniżką stóp procentowych, jeśli do końca roku wszystkie dane będą sią tak rozwijać, jak przewidujemy. Mogą się pojawić głosy w Radzie za obniżkami, natomiast nie przewiduję, żeby to była większość – powiedział przewodniczący RPP podczas czwartkowej konferencji.

Jak uzupełnił, nie widzi on także szans na przegłosowanie ewentualnych wniosków o podniesienie stóp.

- (…) Niepewność jest tak duża, że decyzje podejmujemy z posiedzenia na posiedzenie – zastrzegł także Adam Glapiński.

W minioną środę RPP zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej