sobota, 12 kwietnia 2025

Newsroom

Przecena obligacji podporządkowanych

Emil Szweda, Obligacje.pl | 23 listopada 2015
O prawdziwym pechu może mówić GNB, który w piątek rozpoczął plasowanie publicznej emisji podporządkowanych obligacji. Pierwszej od półtora roku i tuż przed tym, jak bank z Wołomina przypomniał wszystkim, jak dużym ryzykiem może być ich zakup.

Obligacje Banku Spółdzielczego Rolnictwa i Rzemiosła w Wołominie zostały w poniedziałek zawieszone, ale wątpliwe, by znaleźli się na nie kupcy. Obligacje podporządkowane emitowane są przez banki, aby podnieść fundusze uzupełniające, zaliczane do kapitału własnego. Dzięki obligacjom podwyższany jest więc współczynnik kapitałowy (wypłacalności). Dla inwestorów objęcie obligacji podporządkowanych oznacza, że jeśli bank upadnie lub zostanie zlikwidowany, to spłacani są w ostatniej kolejności, a więc w praktyce wcale. Ryzyko to jest im wynagradzane w wyższym oprocentowaniu. W przypadku BSRiR o 3,2-3,25 pkt proc. przewyższającym WIBOR6M.

Z powodu ryzyka upadłości, można zakładać, że chętnych do kupna obligacji wołomińskiego banku nie byłoby wcale. Wszystkie trzy serie notowane na Catalyst są podporządkowane, a jedyne notowane obligacje zwykłe (senioralne) bank wykupił w terminie, akurat w lipcu br. Jednak upadłość BSRiR położyła się cieniem także na innych obligacjach podporządkowanych, notowanych na Catalyst.

Przede wszystkim na obligacjach banku zrzeszającego – Banku Polskiej Spółdzielczości. Już obecnie wdrażany jest w nim program naprawczy. W komunikacie dotyczącym zaprzestania działania SK Banku, KNF niedwuznacznie wyraziła się na temat jakości czynności nadzorczych pełnionych przez BPS w banku w Wołominie. Inwestorzy boją się teraz, że BPS będzie potrzebował ponownego dokapitalizowania, po tym jak syndyk BS w Wołominie wycofa z BPS wkłady. Ponadto inwestorzy zastanawiają się, czy BPS był równie niefrasobliwy w nadzorze pozostałych zrzeszonych banków spółdzielczych, a są nimi prawie wszystkie banki spółdzielcze notowane na Catalyst, za wyjątkiem banku z Krakowa, który nigdzie nie jest zrzeszony.

Poza obligacjami BPS, które taniały nawet o 5,6 pkt proc. osiągając 8,8 proc. rentowności typowej raczej dla firm pożyczkowych niż banków, w poniedziałek inwestorzy pozbywali się obligacji podporządkowanych także innych banków spółdzielczych. Przeceny sięgały do 9 pkt proc. (BS Skierniewice), choć wolumen zwykle nie przekraczał kilku, kilkunastu obligacji. Być może byłby wyższy, gdyby nie cofnięte o kilka grubych punktów procentowych oferty kupna.

Dostało się także obligacjom Getin Noble Banku (wybrane serie potaniały o ponad 3 pkt proc.), który akurat w piątek rozpoczął publiczną emisję obligacji podporządkowanych – pierwszą od marca 2014 r. Choć oprocentowanie jest najwyższe, jakie dotąd GNB oferował w podobnych ofertach (4 pkt proc. ponad WIBOR6M), bank nie może być pewien powodzenia emisji, zwłaszcza, że obligacje na rynku wtórnym dają jeszcze wyższą rentowność – zwykle ponad 7 proc., ale w przypadku niektórych serii o najdalszym terminie wykupu, ponad 8 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Skok rentowności obligacji USA

    11 kwietnia 2025
    Niecodzienny obrazek na rynku obligacji - wyprzedaży papierów amerykańskich towarzyszyło umocnienie obligacji europejskich. To najpewniej próby zdyskontowania ulgowego potraktowania Europy przez Donalda Trumpa. Ale samym USA inwestorzy odpuszczać nie zamierzają.
    czytaj więcej
  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej