wtorek, 24 maja 2022

Newsroom

Robyg wystawiony na sprzedaż

msd | 26 października 2021
Bricks Acquisitions, spółka z grupy Goldman Sachs, chce sprzedać 100 proc. akcji dewelopera, wynika z informacji podanych przez wtorkowy Puls Biznesu.

Według Pulsu Biznesu, aktualny właściciel chce sprzedać Robyga za 3 mld zł, a zainteresowanych ma być blisko 30 inwestorów. 

Goldman Sachs przejął Robyga w 2018 r. za niecałe 1,2 mld zł, ściągając spółkę giełdy. Od tego czasu aktywa dewelopera wzrosły o 1,1 mld zł do ponad 3,1 mld zł w czerwcu tego roku. Jego kapitały własne wzrosły zaś o 0,4 mld zł do prawie 1,1 mld zł (bez 100 mln zł bezterminowej pożyczki od akcjonariusza zaliczanej do kapitałów).

Po dziewięciu miesiącach tego roku Robyg mógł się pochwalić sprzedażą ponad 3,5 tys. mieszkań, co pozwoliło mu wskoczyć na pozycję rynkowego lidera. Cały 2021 r. grupa chce zakończyć ze sprzedażą ponad 4 tys. lokali. 

Na koniec czerwca Robyg miał w ofercie 2,6 tys. mieszkań, a posiadane grunty pozwalały na zbudowanie dodatkowych 20,7 tys. lokali. Tylko w pierwszej połowie tego roku deweloper zakontraktował grunty o wartości 443 mln zł.

W czerwcu Robyg pozyskał 150 mln zł ze skierowanej do inwestorów instytucjonalnych emisji obligacji. Za niezabezpieczony dług spółka zobowiązała się płacić 2,4 pkt proc. marży ponad WIBOR 6M. Okres spłaty ustalono wprawdzie na pięć lat, ale na 12 i sześć miesięcy przed ostatecznym wykupem deweloper zobowiązany będzie też przeprowadzić okresową amortyzację (odpowiednio 15 i 25 proc. początkowego kapitału).

Na Catalyst znajdują się w sumie cztery serie długu Robyga, ale do jakichkolwiek transakcji niekiedy dochodzi tylko jedną z nich. Aktualnie papiery ROB0323 można nabyć po 101 proc. nominału, tj. z 2,56 proc. rentowności brutto. 

Warunki emisji obligacji dewelopera nie przewidują kowenantu mówiącego o zmianie kontroli nad spółką. Dają jej natomiast prawo do wcześniejszego wykupu długu (dla najnowszych papierów ROB0626 opcja ta przysługuje dopiero od grudnia 2023 r.).

Więcej wiadomości o Robyg S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst