wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Ronson rozterminował spłatę ok. 68 mln zł zadłużenia

msd | 25 maja 2023
Deweloper zawarł porozumienie w sprawie rozłożenia na raty finansowania od izraelskich inwestorów, które miało wygasać w sierpniu tego roku.

Na mocy zawartego porozumienia Ronson spłaci od razu 5 mln zł, a 31 maja przekaże 20 mln zł tytułem rozliczenia otrzymanego finansowania. Kolejną transzę deweloper przekaże najwcześniej 1 stycznia, ale łączna wartość spłat dokonanych w całym 2024 r. nie przekroczy 25 mln zł i będzie uwzględniać między innymi potrzeby kapitałowe właściciela Ronsona oraz płynność samego dewelopera.

Otrzymane przez Ronsona finansowanie pochodziło od izraelskich inwestorów i zakładało możliwość jego preferencyjnej konwersji na akcje spółki, gdyby ta trafiła na giełdę w Tel-Awiwie. Póki co, deweloper nie zdecydował o wchodzeniu na tamtejszy parkiet, a na mocy zawartego porozumienia ma zwrócić pieniądze. Przy czym, będzie je przekazywał swojemu akcjonariuszowi, izraelskiej spółce Amos Luzon Development and Energy Group.

Jak niedawno wskazywaliśmy, na koniec marca Ronson dysponował 50,8 mln zł środków pieniężnych (bez rachunków powierniczych), które pokrywały wówczas około 22 proc. jego krótkoterminowych zobowiązań skorygowanych o otrzymane zaliczki (w latach 2020-2022 wskaźnik ten wynosił średnio 74 proc.). 

Na Catalyst notowane są dwie serie wartych po 100 mln zł obligacji Ronsona. Wygasać będą one w kwietniu 2024 r. oraz kwietniu 2025 r., ale na pół roku wcześniej spółka zobowiązana będzie też do 40-proc. amortyzacji kapitału. Krótsze papiery RON0424 z 4,3 pkt proc. marży kwotowane są na 97,0/98,4 proc. nominału (bid/ask).

W kwietniu poinformował o ustanowieniu programu publicznych emisji obligacji do 175 mln zł. Można więc zakładać, że aktualnie spółka prowadzi postępowanie prospektowe przed KNF.

Więcej wiadomości o Ronson Development SE

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej