sobota, 02 marca 2024

Newsroom

RPP nie zmieniła stóp procentowych

msd | 09 stycznia 2024
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. w skali rocznej.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, RPP po raz kolejny utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc., gdzie znajduje się ona od października ubiegłego roku.

„Rada odeszła od swojego ultra łagodnego nastawienia. Tymczasem poza Polską sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie, cykl obniżek wkrótce rozpocznie się w USA i Eurolandzie, rozpoczął się w Czechach” – przewidują ekonomiści ING Banku.

Według nich, oczekiwana skala luzowania w USA, strefie Euro oraz regionie pozwalają sądzić, że w Polsce stopy procentowe zostaną obniżone w tym roku o 0,25-0,50 pkt proc. 

„Spodziewamy się, że dopiero w marcu RPP znajdzie ewentualne przesłanki do obniżki stóp procentowych” – poinformowali ekonomiści PKO BP.

Na marcowym posiedzeniu Rada powinna zapoznać się z pierwszą tegoroczną projekcją inflacji, która może nadać kierunek kolejnym decyzjom dotyczącym kierunku polityki pieniężnej.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Zbliża się spadek marż

  01 marca 2024
  Nie ma powodów, aby emitenci oferowali te same warunki emisji obligacji, skoro popyt przekracza planowane wartości emisji nawet czterokrotnie. Tym bardziej, że obecne koszty zadłużenia zaczynają emitentów coraz mocniej uwierać.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kłopotliwy spadek inflacji

  23 lutego 2024
  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu oprocentowanie niższe niż resort finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około… 84 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Miliard popytu

  16 lutego 2024
  Mamy połowę lutego, a wartość popytu zgłoszonego przez inwestorów w emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona odbiorców na podstawie prospektów emisyjnych, przekroczyła właśnie 1 mld zł, licząc od początku roku.
  czytaj więcej
 • Styczniowa inflacja sprawiła niespodziankę

  15 lutego 2024
  Według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 3,9 proc. r/r wobec rynkowego konsensusu na poziomie 4,2 proc.
  czytaj więcej