piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 25 pb.

msd | 07 września 2022
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej z 6,5 do 6,75 proc.

Stopy procentowe rosną po raz jedenasty od października ubiegłego roku, gdy zaczynały z poziomu bliskiemu zera (0,1 proc.). Coraz mocniej na znaczeniu nabiera jednak scenariusz, w którym RPP zbliża się do końca cyklu. 

„Przed nami być może jeszcze dalszy wzrost stóp, ale w niewielkiej skali (25 pb w październiku). Gospodarka hamuje i słabszy popyt będzie ograniczać presję inflacyjną” – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Gdyby natomiast Rada zakończyła cykl środową podwyżką o 25 pb., oznaczałoby to, że Adam Glapiński, prezes NBP, dotrzymał obietnicy złożonej… na molo w Sopocie.

Po środowej decyzji RPP, która wejdzie w życie w najbliższy czwartek, stopy procentowe znajdą się najwyżej od blisko 20 lat, tj. od listopada 2002 r. Mimo tego, Radzie nadal na razie nie udało się ustabilizować inflacji – według wstępnego szacunku, w sierpniu zanotowała ona 16,1 proc. r/r, znajdując się najwyżej od 1997 r. 

Tymczasem w ślad za środową decyzją RPP podąży oprocentowanie oferowanych od czerwca 12- i 24-miesięcznych obligacji detalicznych. Od października resort finansów zapłaci za nie w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym kolejno 6,75 proc. oraz 7,0 proc. rocznie

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: W oczekiwaniu na easy money

    09 czerwca 2023
    Przez pięć ostatnich dekad zakończenie cyklu podwyżek stóp w USA przekładało się na późniejszy rajd cen obligacji. Wyjątkiem był przypadek z początku lat 80., ale wtedy opóźnienie zostało odrobione z nawiązką w kolejnym roku. W analogicznej sytuacji rentowność naszych obligacji spadać jakoś nie chce.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych

    06 czerwca 2023
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: A WIRON spada

    02 czerwca 2023
    Od początku roku trzymiesięczny WIRON spadł z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.
    czytaj więcej
  • Majowa inflacja poniżej prognoz

    31 maja 2023
    Według szybkiego szacunku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w maju o 13,0 proc. r/r wobec 14,7 proc. r/r w kwietniu.
    czytaj więcej