piątek, 30 września 2022

Newsroom

RPP podniosła główną stopę procentową o 25 pb.

msd | 07 września 2022
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej z 6,5 do 6,75 proc.

Stopy procentowe rosną po raz jedenasty od października ubiegłego roku, gdy zaczynały z poziomu bliskiemu zera (0,1 proc.). Coraz mocniej na znaczeniu nabiera jednak scenariusz, w którym RPP zbliża się do końca cyklu. 

„Przed nami być może jeszcze dalszy wzrost stóp, ale w niewielkiej skali (25 pb w październiku). Gospodarka hamuje i słabszy popyt będzie ograniczać presję inflacyjną” – napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Gdyby natomiast Rada zakończyła cykl środową podwyżką o 25 pb., oznaczałoby to, że Adam Glapiński, prezes NBP, dotrzymał obietnicy złożonej… na molo w Sopocie.

Po środowej decyzji RPP, która wejdzie w życie w najbliższy czwartek, stopy procentowe znajdą się najwyżej od blisko 20 lat, tj. od listopada 2002 r. Mimo tego, Radzie nadal na razie nie udało się ustabilizować inflacji – według wstępnego szacunku, w sierpniu zanotowała ona 16,1 proc. r/r, znajdując się najwyżej od 1997 r. 

Tymczasem w ślad za środową decyzją RPP podąży oprocentowanie oferowanych od czerwca 12- i 24-miesięcznych obligacji detalicznych. Od października resort finansów zapłaci za nie w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym kolejno 6,75 proc. oraz 7,0 proc. rocznie

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Gra o płynność

  24 września 2022
  Jeśli jednocześnie tanieją obligacje, surowce i akcje, a drożeje tylko dolar, to sygnał, że najbardziej pożądanym aktywem stała się gotówka. Nie są to oczywiście dobre wiadomości dla emitentów obligacji, ani też ich posiadaczy.
  czytaj więcej
 • Obligacje deweloperów mieszkaniowych już nie są jednorodną grupą

  20 września 2022
  Od początku roku zmiennokuponowe papiery dłużne niektórych producentów mieszkań zostały przecenione o 4-7 pkt proc. To wystarczająco, żeby realne marże na wybranych seriach rozszerzyły się do ponad 7 pkt proc. powyżej WIBOR-u.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Gasnący rynek

  16 września 2022
  PGF uplasował emisję wartą 130 mln zł, a R.Power pozyskał 120 mln zł. To nie oznaki ożywienia rynku, na którym w sierpniu największą emisją była ta przeprowadzona przez Kruka i warta 60 mln zł. To potwierdzenie słabości popytu instytucjonalnego.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2022)

  16 września 2022
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 570,57 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wynosi 602,35 mln zł i o 35,6 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej