sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 08 lutego 2023
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.

Piąty miesiąc z rzędu Rada zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc. Bez zmian pozostawiono też pozostałe stopy. Sama decyzja RPP była zgodna z konsensusem. Większe emocje posiedzeniu Rady towarzyszyć mogą dopiero po marcowej projekcji inflacji. 

„RPP czeka na dane CPI za styczeń i luty oraz marcową projekcję makroekonomiczną. Kluczowe dla dalszych decyzji Rady będzie tempo dezinflacji. Sądzimy, że uporczywie wysoka inflacja bazowa nie pozwoli na obniżki stóp w 2023, pomimo wyraźnego spadku inflacji” – wskazują ekonomiści z ING Banku.

Tymczasem z notowań na rynku terminowym wynika, że jeszcze pod koniec tego roku miałoby dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych. Kontrakty FRA wyceniają bowiem spadek trzymiesięcznego WIBOR-u poniżej 6,5 proc. w okolicach października.  

„Rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp. Oczekiwania te będą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku” –  uważa zespół ekonomiczny mBanku.

Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe we wrześniu ubiegłego roku. Podwyżką stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. do 6,75 proc. przeszła wówczas w tryb „wait and see”. Cykl agresywnych podwyżek stóp wystartował w październiku 2021 r. z poziomu 0,1 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Mało przekonująca hossa

    31 marca 2023
    Inflacja bazowa w marcu wyniosła 12,2 proc. wobec 12 proc. w lutym i 11,7 proc. w styczniu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji jest o połowę niższa i jakoś nie chce spadać. Rynek nie ma pewności, w którym miejscu znajduje polityka pieniężna, tak lokalna jak i w innych krajach.
    czytaj więcej
  • Inflacja rozczarowała

    31 marca 2023
    Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Bez przełomu w notowaniach

    24 marca 2023
    Zmienność notowań obligacji wynika tym razem bardziej z emocji związanych z kondycją sektora bankowego niż z publikacji nowych danych czy decyzji banków centralnych. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu prezentują się coraz korzystniej, również dzięki wyższym marżom.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Paniczne zakupy

    17 marca 2023
    Ostatnie dni przyniosły ogromną zmienność na rynku papierów skarbowych, co w gruncie rzeczy oznacza, że inwestorzy po prostu kupowali obligacje po każdym wzroście rentowności. Jednak skala wcześniejszej wyprzedaży długu powoduje, że długoterminowy trend wzrostowy rentowności nie został nawet draśnięty.
    czytaj więcej