wtorek, 05 grudnia 2023

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 08 lutego 2023
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.

Piąty miesiąc z rzędu Rada zdecydowała o utrzymaniu stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc. Bez zmian pozostawiono też pozostałe stopy. Sama decyzja RPP była zgodna z konsensusem. Większe emocje posiedzeniu Rady towarzyszyć mogą dopiero po marcowej projekcji inflacji. 

„RPP czeka na dane CPI za styczeń i luty oraz marcową projekcję makroekonomiczną. Kluczowe dla dalszych decyzji Rady będzie tempo dezinflacji. Sądzimy, że uporczywie wysoka inflacja bazowa nie pozwoli na obniżki stóp w 2023, pomimo wyraźnego spadku inflacji” – wskazują ekonomiści z ING Banku.

Tymczasem z notowań na rynku terminowym wynika, że jeszcze pod koniec tego roku miałoby dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych. Kontrakty FRA wyceniają bowiem spadek trzymiesięcznego WIBOR-u poniżej 6,5 proc. w okolicach października.  

„Rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp. Oczekiwania te będą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku” –  uważa zespół ekonomiczny mBanku.

Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe we wrześniu ubiegłego roku. Podwyżką stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. do 6,75 proc. przeszła wówczas w tryb „wait and see”. Cykl agresywnych podwyżek stóp wystartował w październiku 2021 r. z poziomu 0,1 proc.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Rynkowy zwrot

  01 grudnia 2023
  Najpierw wstępne odczyty inflacji potwierdziły kierunek spadkowy, a później odczyty PMI wskazały na słabnącą koniunkturę w Europie. W efekcie rentowności spadły. Nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy rok 2023

  24 listopada 2023
  Na całoroczne podsumowania jeszcze zbyt wcześnie, ale już dziś wiadomo, że 2023 r. okazał się najlepszym w historii pod względem wartości i liczby przeprowadzonych emisji obligacji korporacyjnych, z wyłączeniem banków, skierowanych do indywidualnych inwestorów na podstawie prospektów.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nowe warunki już działają

  17 listopada 2023
  Do grupki emitentów zbierających zapisy od inwestorów indywidualnych dołączyły Echo Investment oraz Budlex. A ponieważ Developres wydłużył ofertę ze względów proceduralnych, w pewnym momencie łącznie aż pięciu emitentów prowadziło ogólnodostępną dystrybucję w jednym czasie. Rynek w rozkwicie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (październik 2023)

  17 listopada 2023
  W październiku obrót na Catalyst osiągnął 507,87 mln zł - powyżej 12-miesięcznej średniej (450,64 mln zł) i o 51,2 proc. od obrotów wygenerowanych we wrześniu.
  czytaj więcej