niedziela, 14 kwietnia 2024

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 06 marca 2024
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. w skali roku., przy okazji ukazując najnowszą projekcję NBP, która to z kolei sygnalizuje niższą inflację i wyższy wzrost PKB.

Środowa decyzja Rady o pozostawieniu stóp bez zmian była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, jak i samego rynku. Jedynym zaskoczeniem okazał się co najwyżej – niezapowiedziany – moment publikacji samej decyzji.

„Stopy bez zmian dziś i zapewne do końca przyszłego roku” – napisali ekonomiści Banku Pekao na krótko po ujawnieniu decyzji RPP.

Przy okazji publikacji decyzji, RPP wskazała też na nową projekcię inflacji i wzrostu PKB. Według niej, centralna ścieżka rocznej dynamiki cen wyniesie około 3,6 proc. w 2024 r. wobec 4,7 proc., które przedstawiano w projekcji z listopada. W 2025 r. inflacja także miałaby wynieść 3,6 proc., ale wobec 3,8 proc. prognozowanych poprzednim razem. Z kolei projekcja na 2026 r. wskazuje, że średnia wartość wskaźnika CPI wyniesie 2,9 proc., znajdując się blisko celu inflacyjnego (2,5 proc. plus, minus 1 pkt proc.). 

Nowa projekcja NBP wskazuje także na wyższy wzrost gospodarczy. W tym roku PKB miałoby rosnąć o 3,5 proc. r/r wobec prognozowanych w listopadzie 2,9 proc. W dwóch kolejnych latach byłoby to zaś 4,3 oraz 3,3 proc. 

„(…) Na zmiany stóp się nie zanosi, a na pewno nie na obniżki. Jeśli przy takiej projekcji do nich nie dochodzi, to i w tym roku nie dojdzie” – poinformowali ekonomiści mBanku.

Warto natomiast odnotować, że projekcje NBP zostały przygotowane przy nadal nieznanych decyzjach rządu w zakresie ewentualnego przedłużenia tarcz antyinflacyjnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

  12 kwietnia 2024
  Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

  12 kwietnia 2024
  W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

  05 kwietnia 2024
  Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
  czytaj więcej
 • RPP nie zmieniła stóp procentowych

  04 kwietnia 2024
  Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
  czytaj więcej