sobota, 27 lipca 2024

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 06 marca 2024
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. w skali roku., przy okazji ukazując najnowszą projekcję NBP, która to z kolei sygnalizuje niższą inflację i wyższy wzrost PKB.

Środowa decyzja Rady o pozostawieniu stóp bez zmian była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, jak i samego rynku. Jedynym zaskoczeniem okazał się co najwyżej – niezapowiedziany – moment publikacji samej decyzji.

„Stopy bez zmian dziś i zapewne do końca przyszłego roku” – napisali ekonomiści Banku Pekao na krótko po ujawnieniu decyzji RPP.

Przy okazji publikacji decyzji, RPP wskazała też na nową projekcię inflacji i wzrostu PKB. Według niej, centralna ścieżka rocznej dynamiki cen wyniesie około 3,6 proc. w 2024 r. wobec 4,7 proc., które przedstawiano w projekcji z listopada. W 2025 r. inflacja także miałaby wynieść 3,6 proc., ale wobec 3,8 proc. prognozowanych poprzednim razem. Z kolei projekcja na 2026 r. wskazuje, że średnia wartość wskaźnika CPI wyniesie 2,9 proc., znajdując się blisko celu inflacyjnego (2,5 proc. plus, minus 1 pkt proc.). 

Nowa projekcja NBP wskazuje także na wyższy wzrost gospodarczy. W tym roku PKB miałoby rosnąć o 3,5 proc. r/r wobec prognozowanych w listopadzie 2,9 proc. W dwóch kolejnych latach byłoby to zaś 4,3 oraz 3,3 proc. 

„(…) Na zmiany stóp się nie zanosi, a na pewno nie na obniżki. Jeśli przy takiej projekcji do nich nie dochodzi, to i w tym roku nie dojdzie” – poinformowali ekonomiści mBanku.

Warto natomiast odnotować, że projekcje NBP zostały przygotowane przy nadal nieznanych decyzjach rządu w zakresie ewentualnego przedłużenia tarcz antyinflacyjnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek emitenta

    26 lipca 2024
    Przeciętna marża w tegorocznych emisjach detalicznych obligacji korporacyjnych notuje spadek niemal o 0,8 pkt proc. r/r. Emitenci coraz chętniej korzystają bowiem z niewyczerpanego popytu, jak i relatywnie wysokich cen na rynku wtórnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2024)

    24 lipca 2024
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 567,21 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (442,28 mln zł) i o 10,3 proc. więcej niż w maju.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

    19 lipca 2024
    Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

    12 lipca 2024
    Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
    czytaj więcej