niedziela, 28 kwietnia 2024

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 06 marca 2024
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. w skali roku., przy okazji ukazując najnowszą projekcję NBP, która to z kolei sygnalizuje niższą inflację i wyższy wzrost PKB.

Środowa decyzja Rady o pozostawieniu stóp bez zmian była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, jak i samego rynku. Jedynym zaskoczeniem okazał się co najwyżej – niezapowiedziany – moment publikacji samej decyzji.

„Stopy bez zmian dziś i zapewne do końca przyszłego roku” – napisali ekonomiści Banku Pekao na krótko po ujawnieniu decyzji RPP.

Przy okazji publikacji decyzji, RPP wskazała też na nową projekcię inflacji i wzrostu PKB. Według niej, centralna ścieżka rocznej dynamiki cen wyniesie około 3,6 proc. w 2024 r. wobec 4,7 proc., które przedstawiano w projekcji z listopada. W 2025 r. inflacja także miałaby wynieść 3,6 proc., ale wobec 3,8 proc. prognozowanych poprzednim razem. Z kolei projekcja na 2026 r. wskazuje, że średnia wartość wskaźnika CPI wyniesie 2,9 proc., znajdując się blisko celu inflacyjnego (2,5 proc. plus, minus 1 pkt proc.). 

Nowa projekcja NBP wskazuje także na wyższy wzrost gospodarczy. W tym roku PKB miałoby rosnąć o 3,5 proc. r/r wobec prognozowanych w listopadzie 2,9 proc. W dwóch kolejnych latach byłoby to zaś 4,3 oraz 3,3 proc. 

„(…) Na zmiany stóp się nie zanosi, a na pewno nie na obniżki. Jeśli przy takiej projekcji do nich nie dochodzi, to i w tym roku nie dojdzie” – poinformowali ekonomiści mBanku.

Warto natomiast odnotować, że projekcje NBP zostały przygotowane przy nadal nieznanych decyzjach rządu w zakresie ewentualnego przedłużenia tarcz antyinflacyjnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej