sobota, 04 maja 2024

Newsroom

Silna przecena papierów skarbowych

Michał Sadrak | 12 października 2022
W miesiąc indeks obligacji TBSP stracił prawie 6 proc., a w środę przed południem rentowności dwu-, pięcio- i dziesięcioletnich papierów skarbowych na nowo przekraczały 8 proc., zbliżając się do szczytu z czerwca tego roku.

Tylko na przestrzeni tygodnia rentowność dwulatek wzrosła o około 70 pb. do 8,02 proc. w środę. Dochodowość pięciu- i dziesięcioletnich papierów podskoczyła o około 80-90 pb., wyznaczając kolejno 8,17 i 8,04 proc. 

- Moim zdaniem, przecena przyszła do nas bardziej z rynków bazowych, w tym niemieckiego i amerykańskiego. W Polsce nie mamy tak specyficznych czynników, które by uzasadniały wyprzedaż. Zwłaszcza, że ostatnie utrzymanie stóp przez RPP było raczej czynnikiem proobligacyjnym - powiedział Obligacje.pl Mariusz Zaród, zastępca dyrektora departamentu inwestycyjnego w Quercus TFI.

Jak przyznaje, znaczenie napięć w Radzie Polityki Pieniężnej, które nasiliły się po ostatnich wystąpieniach członków wyznaczonych przez Senat, może być jednak przeceniane. 

- Dla polskich uczestników rynku tarcia w Radzie nie mają tak dużego znaczenia, ponieważ te dwie, trzy osoby nie mają większości. To bardziej kwestia tego, że do inwestorów z zagranicy docierać mogą jastrzębie sygnały – wyjaśnił zarządzający.

Według naszego rozmówcy, jeszcze przed tygodniem przebicie szczytu rentowności z czerwca wydawało się mało prawdopodobne. Tymczasem obecnie rynek jest już niedaleko tego miejsca, aczkolwiek w grę wchodzą inne niż wtedy czynniki.

- W porównaniu do sytuacji z czerwca, teraz krótszy koniec krzywej jest troszkę bardziej stabilny, ponieważ inwestorzy widzą, że stopy nie pójdą aż tak mocno w górę. Tracą mocniej papiery długoterminowe, na które faktycznie bardziej wpływają czynniki zagraniczne – powiedział Mariusz Zaród.

Jak przypomniał, w czerwcu rynek wyceniał, że stopy procentowe wzrosną powyżej 8 proc. Na dziś, mimo ostatnich wzrostów notowań kontraktów, oczekiwania te są jednak niższe, a i sama Rada (w rozumieniu większości członków) nie jest skora do tak mocnych podwyżek. 

Podczas czerwcowego szczytu dochodowość dwu- i pięcioletnich papierów sięgała kolejno 8,25 i 8,45 proc., a w przypadku dziesięciolatek było to 8,14 proc. W wyniku późniejszego odbicia cen rentowności dwulatek poszły w dół o około 190 pb., a pięcio- i dziesięciolatek po blisko 280 pb. 

Zdaniem zarządzającego, obecnie na rynku panuje niechęć do krajów rozwijających się, a dane z ich gospodarek pokazują, że inflacja wcale się nie zatrzymuje, stąd inwestorzy mogą stawiać, że i Polsce nie powiedziała ona ostatniego słowa (wstępnie 17,2 proc. r/r we wrześniu). Jak podkreśla, krajowy rynek długu pozostaje natomiast poza wpływem sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie w najbliższy piątek tamtejszy bank centralny ma zakończyć tymczasowy skup obligacji, co postrzegane jest jako potencjalny kłopot dla funduszy emerytalnych z wysp.

Na porannym fixingu indeks obligacji skarbowych TBSP tracił 2,6 proc. w stosunku do poziomów z ubiegłej środy. W miesiąc stracił on 5,7 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Catalyst