wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Stopy procentowe po staremu

msd | 12 marca 2025
Zgodnie z oczekiwaniami, RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 5,75 proc. Rynek czeka jednak na komunikat po posiedzeniu Rady z nową projekcja inflacji i PKB.

Stopy procentowe pozostają niezmienione od wyborczego października 2023 r., a wszelkie oczekiwania na ich marcowe cięcie  dawno odeszły w niepamięć. W najlepszym razie przesunęły się one na lipiec. 

W środę ważniejszy jednak od spodziewanej decyzji RPP może być komunikat po jej posiedzeniu. Zawierać on powinien pierwsze informację o przygotowanej przez NBP najświeższej projekcji inflacji i PKB. I to właśnie ona potencjalnie mogłaby wyznaczać moment pierwszej obniżki stóp procentowych. 

Przed środową decyzją RPP notowania z rynku terminowego wskazywały na oczekiwany spadek stawki WIBOR 3M z obecnych 5,84 proc. do 5,29 i 4,89 proc., odpowiednio w perspektywie kolejnych sześciu i dziewięciu miesięcy. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej