piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Styczniowa inflacja poniżej konsensusu

msd | 15 lutego 2023
Według wstępnego odczytu, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 17,2 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 17,6 proc.

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, inflacja wzrosła z 16,6 proc. r/r w grudniu do 17,2 proc. w styczniu. Sam kierunek zmian był zgodny z oczekiwaniami, choć ich skala nie sięgnęła konsensusu, który znajdował się w okolicach 17,6 proc. r/r.

„Działania osłonowe spowodowały, że nośniki energii wzrosły - mimo podwyżek VAT - ledwie o 10% m/m. To dane wstępne i jeszcze będzie rewizja w górę (nowe wagi). Szczyt inflacji wyraźnie się jednak spłaszczył. Odczyt dla Polski złamał schemat negatywnych zaskoczeń w regionie (CZ, HU). (…). To spore zaskoczenie. Gra na obniżki stóp będzie kontynuowana” – uważają ekonomiści mBanku.

Za sprawą podwyżek cen energii (34 proc. r/r i 10,4 proc. m/m) w ujęciu miesięcznym wskaźnik inflacji wzrósł w styczniu o 2,4 proc. w stosunku do grudnia. 

„Przywrócenie stawek VAT (23%) podbiło wzrost cen nośników energii „tylko” o 10,4% m/m. Szczyt inflacji przypadnie w lutym, a potem czeka nas dezinflacja CPI przy wysokiej inflacji bazowej” – prognozuje zespół ekonomiczny ING Banku.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao lutowy szczyt inflacji wypadnie w przedziale 18,5-19,0 proc. r/r. W kolejnych miesiącach czekać ma nas etap dezinflacji, a na koniec tego roku wskaźnik CPI może się znaleźć poniżej 8 proc. r/r.

Jak przypomina większość ekonomistów, styczniowy odczyt ma nie tylko charakter wstępny, ale opiera się też o stare wagi, które zostaną zrewidowane w marcu, gdy GUS będzie publikował ostateczne dane za styczeń i luty.

W marcu NBP przedstawi nową projekcję inflacji, o którą opierać się będą kolejne decyzje RPP w sprawie stóp procentowych. Tymczasem od pewnego już czasu rynek wycenia, że pod koniec tego roku RPP zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej