sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Styczniowa inflacja poniżej konsensusu

msd | 15 lutego 2023
Według wstępnego odczytu, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 17,2 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 17,6 proc.

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, inflacja wzrosła z 16,6 proc. r/r w grudniu do 17,2 proc. w styczniu. Sam kierunek zmian był zgodny z oczekiwaniami, choć ich skala nie sięgnęła konsensusu, który znajdował się w okolicach 17,6 proc. r/r.

„Działania osłonowe spowodowały, że nośniki energii wzrosły - mimo podwyżek VAT - ledwie o 10% m/m. To dane wstępne i jeszcze będzie rewizja w górę (nowe wagi). Szczyt inflacji wyraźnie się jednak spłaszczył. Odczyt dla Polski złamał schemat negatywnych zaskoczeń w regionie (CZ, HU). (…). To spore zaskoczenie. Gra na obniżki stóp będzie kontynuowana” – uważają ekonomiści mBanku.

Za sprawą podwyżek cen energii (34 proc. r/r i 10,4 proc. m/m) w ujęciu miesięcznym wskaźnik inflacji wzrósł w styczniu o 2,4 proc. w stosunku do grudnia. 

„Przywrócenie stawek VAT (23%) podbiło wzrost cen nośników energii „tylko” o 10,4% m/m. Szczyt inflacji przypadnie w lutym, a potem czeka nas dezinflacja CPI przy wysokiej inflacji bazowej” – prognozuje zespół ekonomiczny ING Banku.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao lutowy szczyt inflacji wypadnie w przedziale 18,5-19,0 proc. r/r. W kolejnych miesiącach czekać ma nas etap dezinflacji, a na koniec tego roku wskaźnik CPI może się znaleźć poniżej 8 proc. r/r.

Jak przypomina większość ekonomistów, styczniowy odczyt ma nie tylko charakter wstępny, ale opiera się też o stare wagi, które zostaną zrewidowane w marcu, gdy GUS będzie publikował ostateczne dane za styczeń i luty.

W marcu NBP przedstawi nową projekcję inflacji, o którą opierać się będą kolejne decyzje RPP w sprawie stóp procentowych. Tymczasem od pewnego już czasu rynek wycenia, że pod koniec tego roku RPP zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Mało przekonująca hossa

  31 marca 2023
  Inflacja bazowa w marcu wyniosła 12,2 proc. wobec 12 proc. w lutym i 11,7 proc. w styczniu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji jest o połowę niższa i jakoś nie chce spadać. Rynek nie ma pewności, w którym miejscu znajduje polityka pieniężna, tak lokalna jak i w innych krajach.
  czytaj więcej
 • Inflacja rozczarowała

  31 marca 2023
  Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Bez przełomu w notowaniach

  24 marca 2023
  Zmienność notowań obligacji wynika tym razem bardziej z emocji związanych z kondycją sektora bankowego niż z publikacji nowych danych czy decyzji banków centralnych. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu prezentują się coraz korzystniej, również dzięki wyższym marżom.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Paniczne zakupy

  17 marca 2023
  Ostatnie dni przyniosły ogromną zmienność na rynku papierów skarbowych, co w gruncie rzeczy oznacza, że inwestorzy po prostu kupowali obligacje po każdym wzroście rentowności. Jednak skala wcześniejszej wyprzedaży długu powoduje, że długoterminowy trend wzrostowy rentowności nie został nawet draśnięty.
  czytaj więcej